W Zgorzelcu będą bardzo uroczyście świętować otwarcie granicy.

Burmistrzowie usuną bariery na moście

Burmistrzowie Zgorzelca i Görlitz zapowiadają, że osobiście usuną bariery zamykające most Staromiejski. W nocy z piątku na sobotę (12/13 czerwca) o godz. 00.01 Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca  oraz nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu zapraszają mieszkanców obu miast na otwarcie mostu Staromiejskiego.

Podczas wycieczek do Czech i Niemiec pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących w tych krajach przepisów wprowadzonych w powodu epidemii koronawirusa.

W Karkonoszach wszystkie szlaki są już dostępne

-Otwarcie granic oznacza, że wszystkie szlaki w Karkonoszach będą dostępne dla turystów– mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. 11 czerwca KPN otworzył szlak zielony od Polany do szlaku czerwonego w rejonie Słonecznika jak również przez Śnieżne Kotły na odcinku od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem. Udostępnił także odcinek szlaku na Skalny Stół od Sowiej Przełęczy.

Z otwarciem Droga Przyjaźni oraz Drogi Jubileuszowej (szlak niebieski) KPN czekał aż zostaną otwarte granice. Wprawdzie wielu turystów lekceważyło zakaz i wędrowali zamkniętymi odcinkami szklaków, lecz w razie kontroli, narażali się na kary. Teraz legalnie można będzie wędrować po czeskich Karkonoszach od poniedziałku.

Do Czech po 15 czerwca

Zgodnie z decyzją rządu Republiki Czeskiej, od 15 czerwca możliwe będzie wznowienie ruchu turystycznego w Czechach dla podróżnych z Polski. Został bowiem przyjęty system oznakowania państw europejskich pod kątem możliwości podróżowania (tzw. „Semafor”). Przyjęto w nim rozróżnienie na państwa niskiego, średniego i wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa.

Dla obywateli krajów uznanych za kraje niskiego ryzyka (w tym także dla Polski) od 15 czerwca zostanie zniesiony przy wjeździe na terytorium RC obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność Covid-19 czy poddania się kwarantannie.

W Czechach otwarte są wszystkie sklepy, restauracje, bary, hotele, działają muzea, baseny i większość atrakcji turystycznych. W miejscach publicznych nadal należy utrzymywać odpowiedni dystans i zasłaniać twarz. Zalecane jest częste mycie rąk.

Swobodnie można przekraczać granicę z Niemcami.

– Tysiące Niemców i Polaków mogą teraz odwiedzać swoje rodziny, przyjaciół i sąsiadów zza Odry i Nysy, turystyka i biznes mogą znów rozwijać się swobodnie – ogłosił  premier Brandenburgii, zapowiadając otwarcie granicy z Polską w nocy z 12 na 13 czerwca.

Bez przeszkód można podróżować także do Saksonii. Oficjalny portal landu podaje: „Możesz podróżować do Saksonii z innego kraju , również w celach prywatnych i turystycznych. Należy pamiętać, że w przypadku wszystkich osób, gdy tylko znajdą się one w Wolnym Państwie Saksonii, obowiązują przepisy dotyczące ochrony przed infekcjami . Obejmują one w szczególności ograniczenia dotyczące kontaktów : w miejscach publicznych można spotykać się tylko z krewnymi własnego gospodarstwa domowego, partnera lub innego gospodarstwa domowego lub (od 06.06.) Z maksymalnie dziesięcioma innymi osobami . Należy zachować minimalną odległość 1,5 metra od wszystkich innych osób. W niektórych obszarach życia publicznego (takich jak transport publiczny, sklepy i sklepy) istnieje obowiązek noszenia osłony na usta i nos.”

W Niemczech działają wszystkie sklepy, szkoły, restauracje i hotele. Nadal obowiązuje nakaz zachowania odległości w przestrzeni publicznej i zasłaniania twarzy w niektórych miejscach.

Ale uwaga: Kto wybiera się nad morze w okolice Świnoujścia, niech nie planuje wypadu do Niemiec. Meklemburgia bowiem nie zezwala jeszcze na jednodniowe wycieczki. „W przypadku nieuprawnionego wjazdu można nałożyć grzywnę od 150 do 2 tys. euro.”- informuje oficjalny portal landu.

Otwarcie granic

Polska zamknęła granice dla cudzoziemców 15 marca z powodu pandemii koronawirusa. Obywatele polscy znajdujący się poza granicami mogli wrócić do kraju, ale byli poddawani obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały też wszystkie loty międzynarodowe. Teraz wraca normalność.

– Swoje granice otworzymy dla wszystkich państw strefy Schengen, co oznacza że do naszego kraju będzie mógł przyjechać każdy obywatel UE z państw tej grupy. Od 16 czerwca wrócą też loty międzynarodowe – oświadczył premier Polski Mateusz Morawiecki.

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny.  Nadal są zachowane  kontrole w portach morskich i na lotniskach.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dostępne są informacje o zasadach podróżowania do każdego z europejskich i poza europejskich krajów. MSW zaleca, by przed planowanym wyjazdem sprawdzić, jakie są aktualne przepisy w danym kraju.

Gdzie można przekroczyć polską granicę?

Na granicy z Niemcami: przez przejścia drogowe: Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą, oraz w Radomierzycach w dn. 12.06 br. (tj. piątek) w godz. od 8:00 do 24:00. W ruchu pieszym : Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Na granicy z Litwą: Budzisko, Ogrodniki; na granicy ze Słowacją: Barwinek, Chyżne.

Na granicy z Czechami:  przez przejścia drogowe:Cieszyn-Chotĕbuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Kudowa Słone, Trzebina, Jakuszyce, Gołkowice, Lubawka, Głuchołazy oraz w:  Wiechowicach – od poniedziałku do piątku w godz: 5:00-7:00,13:00-15:00, 17:00-19:00, 21:00-23:00 oraz w sobotę i niedzielę w godz.: 5:00-7:00, 17:00-19:00,  Pietrowicach – od poniedziałku do piątku w godz: 5:00-7:00, 14:00-19:00, 21:00-23:00, oraz w sobotę i niedzielę w godz.: 5:00-7:00, 17:00-19:00, Boboszowie – od poniedziałku do niedzieli w godz: 4:00-8:00, 12:00 -16:00, 20:00- 24:00,  Zawidowie – od poniedziałku do niedzieli w godz: 4:00- 8:00, 12:00 -16:00, 20:00- 24:00,

w ruchu pieszym : Cieszyn-Český Tĕšín (Most Przyjaźni).

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ruch graniczny został znacznie ograniczony. Granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce (tylko w ruchu pieszym).

Szczegółowe informacje o przejściach granicznych oraz o tym, kto może wjechać do Polski, znajdziecie na stronie internetowej Straży Granicznej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.