Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 31 lipca 2022 r. na wycieczkę nr 25 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet powrotny według taryfy Polska – Czechy do Svobody nad Úpou. O godzinie 6.32 odjeżdżamy pociągiem do Svobody nad Úpou (z przesiadkami w Sędzisławiu i Trutnovie), gdzie na stacji kolejowej będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605 084 476).

Trasa długości 20 km (suma podejść 800 m) przebiega w masywie Czarnej Góry. Od stacji kolejowej ruszamy szlakiem zielonym i przez Dolní Maršov podchodzimy do grupy skalnej Modré kameny. Z najwyższej skałki roztacza się piękny widok na okolicę. Wędrując w dalszym ciągu szlakiem zielonym, docieramy do rezerwatu Czarnogórskie Torfowisko. Położone na wysokości 1200 m n.p.m. torfowisko ma powierzchnię 80 ha, a jego wiek oszacowano na ponad 6000 lat. Przy ścieżce znajduje się wieża z dobrym widokiem na cały rezerwat. Kolejnym obiektem na naszej trasie jest położona w pobliżu górnej stacji kolei gondolowej wieża widokowa. Stalowa wieża to dawna podpora kolei – z tarasu na wysokości 21 m rozpościera się wspaniała panorama Karkonoszy i dalszych pasm górskich w Czechach i Polsce. Po odpoczynku w pobliskiej restauracji schodzimy zboczem Czarnej Góry do kurortu Janské Lázně. Po krótkim spacerze po uzdrowisku idziemy do Svobody na Úpou, skąd o godz. 17.23 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadkami w Trutnovie i Sędzisławiu), gdzie docieramy o godz. 19.34.

Uwaga: ze względu na strome podejścia i zejścia wycieczka zalecana dla wprawionych turystów. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot.By JiriMatejicek – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85445345

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.