Szkolenie rozpocznie się w poniedziałek 13 czerwca. Weźmie w nim udział ponad 3500 osób. Poprowadzi je szef MON. Kogo będzie szkolił? Ochotników dobrowolnej służby wojskowej.

Dodajmy dla porządku, że szkolenie odbędzie się w 11 Mazurskim Pułku Artylerii w Węgorzewie (województwo warmińsko-mazurskie).

Co to jest?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny, która  weszła w życie 23 kwietnia. To nowy typ służby obok służby zawodowej i w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nabór rozpoczął się 21 maja. Wpłynęło ponad 3500 wniosków.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to szkolenie podstawowe, które potrwa 28 dni. Potem żołnierze złożą przysięgę wojskową.

Drugim etapem jest 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, połączone ze służbą w jednostce wojskowej (bez obowiązku skoszarowania).

Podczas dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej żołnierze będą otrzymywali wynagrodzenie w wysokości najniższej pensji żołnierza zawodowego – 4560 zł.

Co potem?

Po odbyciu służby zasadniczej – jak czytamy w serwisie infor.pl – żołnierze będą mieli do wyboru:

– rezerwę aktywną (trzeba złożyć odpowiedni wniosek),

– rezerwę pasywną (jeśli takiego wniosku nie złożą),

– WOT,

– służbę zawodową.

Żołnierze po dobrowolnej służbie zasadniczej będą również mieli pierwszeństwo w trakcie rekrutacji na stanowiska w administracji publicznej.

Co ważne, dobrowolna służba zasadnicza wlicza się do okresu zatrudnienia.

News4Media/fot. Pixabay

2 komentarze

  1. BLokujemy ORLEN Odpowiedź

    Protest w całej Polsce STOP ORLEN STOP DROŻYZNA STOP FINANSOWANIU WOJNY! Na Facebooku pojawiło się już wydarzenie pod hasłem „Blokujemy Orlen”. Akcja ma się odbyć 11 czerwca między godz. 16 a 18. Założyciel lub założyciele wydarzenia tak opisują szczegóły: „Nie podoba nam się polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy śrubuje ceny na polskim rynku paliw. Nie jesteśmy również zadowoleni z tego jak rząd (nie)radzi sobie z tym problemem, a wręcz zamiata go pod dywan i mydli ludziom oczy, jakoby nie był odpowiedzialny za obecną sytuację. Protestujący mają zebrać się pod wybraną przez lokalnego organizatora akcji stacją paliw sieci Orlen, a następnie utworzyć „sztuczną” kolejkę do dystrybutorów aby przez określony czas blokować sprzedaż paliw. W trakcie protestów zachowujemy się zgodnie z prawem i słuchamy poleceń osoby koordynującej akcję. Osoby, które chcą zorganizować protest pod szyldem naszej akcji prosimy o przesłanie wiadomości e-mail na adres kontakt at blokujemyorlen.pl lub via system wiadomości w serwisie Facebook”.

  2. Szef mon nie ma pojęcia o wojsku. Będzie szkolił. Bareja, wracaj, jest robota!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.