Do lutego 2023 w Galerii im. Michała Fludra (OKSiT we Wleniu) będzie można oglądać wystawę „Krajobraz sentymentalny”, czyli akwarele Jerzego Borowca. Jest to doktor nauk weterynaryjnych, który przez wiele lat prowadził przychodnię weterynaryjną we Lwówku Śląskim. Od kilkudziesięciu lat jest również aktywnym twórcą związanym ze środowiskiem artystycznym regionu. Tematyką jego prac są głównie pejzaże oraz architektura małych miejscowości Dolnego Śląska.

„Unikatowy zbiór akwareli Jerzego Borowca prezentowany w Galerii im. Michała Fludra OKSiT we Wleniu to malarska wyprawa do świata ulotnych wrażeń, chwilowego piękna zatrzymanego pod powiekami i przelanego na papier delikatnymi pociągnięciami pędzla.

Delikatne obrazy zrodzone z wrażliwości na urodę otaczającego nas krajobrazu, misterium naturalnego światła oraz umiejętności operowania rozwodnioną farbą wnikającą w strukturę szlachetnego papieru, którego biel staje się fundamentem łagodnych, przenikających się kolorów snujących plastyczną opowieść. Nastrojowe pejzaże. Dużo w nich niezwykle malarskiej jesieni i niemniej pięknej zimy ze śniegiem, który nigdy nie jest biały, co czyni go niezwykłym tworzywem, zaczarowującym przestrzeń i podkreślającym każdą smugę cienia i barwną plamę wypływającą z miękkiej otuliny.

Wniknięcie w ów osobisty krajobraz sentymentalny staje się intymnym spotkaniem z artystą, który od lat mieszka i tworzy w Dolinie Bobru oraz zafascynowany jest subtelnym malarstwem i plastycznym zapamiętywaniem ulotnego krajobrazu lokalnego. Na wystawę składają się prace, które powstały na przestrzeni dwóch dekad XXI wieku i stanowiące przede wszystkim efekt twórczych poszukiwań w pobliżu domu. Jerzy Borowiec jest mieszkańcem Lwówka Śląskiego. Jego prace zebrane na wystawie są więc przede wszystkim malarską opowieścią o Ziemi Lwóweckiej i czerpią z współczesnego krajobrazu regionu. Wiele z nich powstało we Wleniu i okolicach!

Skromny artysta z równym zaangażowaniem opowiada o swoich zachwytach nad urodą przyrody i dawnej architektury, źródłach inspiracji w ulotnych stanach otoczenia, refleksjach, notowanych wspomnieniach oraz pasjonującej, niezwykle wymagającej technice malarskiej, jaką się posługuje. W akwareli pociąga go nie tylko specyficzna plastyka obrazu. Także ogromne pole improwizacji oraz nieprzewidywalny efekt końcowy pracy, jaki niesie połączenie papieru, wody, farb i tajemniczych dodatków wprowadzanych ręką twórcy.” – Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.