Na początku października Urząd Regulacji Energetyki poinformował o przyjęciu kolejnych podwyżek za prąd. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu, gospodarstwa o najniższych dochodach mają otrzymać wsparcie finansowe, aby szalejące ceny dotknęły je w jak najmniejszym stopniu.

Opłata mocowa w górę

Na początku października URE ogłosił, że w 2022 roku zmianie ulegną stawki tzw. „opłaty mocowej”, która doliczana jest do rachunków wszystkich odbiorców energii elektrycznej od stycznia 2021 roku. W zależności od zużycia, jej wartość wynosi obecnie od 1,87 do 10,46 zł w skali miesiąca. Razem z nadchodzącym rokiem kwoty te podwyższone zostaną do 2,37 – 13,25 zł miesięcznie. Ponadto operatorzy ubiegają się o podwyższenie stawek za konkretne taryfy. Gdyby propozycje gigantów energetycznych zostały przyjęte, niektórzy odbiorcy musieliby zapłacić nawet o 40 proc. więcej niż dotychczas. Wszystko zależne jest od decyzji prezesa urzędu.

Ochrona dla najuboższych

Od pewnego czasu zapowiadana była też zmiana, która wyjdzie naprzeciw potrzebom najuboższych gospodarstw. Aby drastycznie podwyżki nie pogrążyły całkowicie stanu domowych finansów tych osób, wprowadzone mają zostać dopłaty niwelujące skutki drożyzny. Według informacji nieoficjalnie pozyskanych przez Polską Agencję Prasową, na ten cel zostanie przeznaczone 1,5 miliarda złotych z budżetu publicznego. Powołując się na anonimowe źródło, PAP podaje, że ustalone progi dochodowe uprawniające do klasyfikowania gospodarstwa, jako najbardziej wrażliwego na „ubóstwo energetyczne”, to 1115 i 1563 zł.

Nowym dodatkiem energetycznym chcemy objąć gospodarstwa domowe najbardziej wrażliwe (na ubóstwo energetyczne – przyp. PAP), których miesięczne dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.” – czytamy w publikacji wypowiedź „źródła”.

Ponadto pomocą mają zostać objęte również osoby samotne, zamieszkujące domy jednorodzinne w mniejszych miejscowościach, wielodzietne rodziny borykające się z trudną sytuacją finansową oraz osoby uprawnione do zasiłków.

Nie wyłączą prądu za niezapłacony rachunek

Według informatora PAP planowane jest również uzupełnienie pomocy o rozwiązana niefinansowe. W okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty i dni ustawowo wolne od pracy, odbiorcy wrażliwi zalegający z płatnościami mają otrzymać gwarancję, że dostawa prądu nie zostanie wstrzymana.  

News4Media/ fot. iStock

1 Komentarz

  1. Szpetna Halina Odpowiedź

    Super, komuna wróciła ! Zarabiasz na lewo, wykazujesz połowę i masz dopłaty. Rewelacja.
    A uczciwie pracujący, prowadzący biznesy dalej mają utrzymywać zgraję darmozjadów, kombinatorów i lawirantów.
    Co jeszcze dostaną w prezencie od oszalałych polityków ? Równość wobec prawa ? Taaa
    Ale czego spodziewać się od ludzi o mentalności chłopa z megalomanią szlachcica ?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.