Ponad 144 mln zł trafi w tym roku do samorządów gminnych i powiatowych woj. dolnośląskiego na modernizację i budowę dróg w regionie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Niestety, podobnie jak w roku ubiegłym, tylko mała część z tych pieniędzy trafi do gmin naszego regionu. Już przed rokiem samorządowcy mówili, że subregion jeleniogórski jest w tym funduszy dyskryminowany.

Ze środków RFRD dofinansowane będą 110 przedsięwzięć realizowanych przez powiaty i gminy, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 107 kilometrów dróg: 42 km powiatowych i 65 km gminnych. Wśród zatwierdzonych zadań jest jednak tylko 13 prowadzonych przez gminy naszego regionu.

Samorządowcy już przed rokiem alarmowali, że ten podział jest skrajnie niesprawiedliwy. Wtedy na Dolny Śląsk trafiło aż 156 mln zł, ale do naszego regionu było tylko nieco ponad 23 mln zł, czyli raptem 15 proc. wszystkich środków. Dla porównania region wałbrzyski otrzymał wsparcie w kwocie ponad 69 mln zł, a więc prawie połowę całego wsparcia.

W tym roku jest to jeszcze bardziej widoczne kwotowo i w liczbie dofinansowywanych inwestycji. W regionie jeleniogórskim wsparcie otrzymało 8 inwestycji, przy 25 inwestycjach w regionie legnickim, 24 – wrocławskim i (sic!) 47 inwestycjach w regionie wałbrzyskim. Sumaryczna wartość dofinansowania inwestycji w naszym regionie wynosi 11,274 mln zł, a więc niewiele ponad 12,5 proc. środków, które trafia na Dolny Śląsk.

– To niepojęte, że nasz region potraktowano tak niesprawiedliwie – oceniał przed rokiem samorządowiec (chciał być anonimowy, bo obawiał się, czy za krytykę jego gmina nie straci kolejnych dotacji). – Mamy tak samo dużo górskich, zniszczonych, trudnych do utrzymania dróg, jak mają w Wałbrzyskiem, ale środków dostajemy znacznie mniej. I nie jest prawdą, co mówił minister Dworczyk, że region wałbrzyski w poprzednich latach dostawał mniej i ma teraz rekompensatę. Także w poprzednich rozdaniach był faworyzowany, choć nie tak ostentacyjnie, jak teraz – uważał samorządowiec. Podkreślał, że to właśnie postać Dworczyka jest tu kluczowa. – Minister zapewne wystartuje w wyborach z okręgu wałbrzyskiego i tak właśnie buduje sobie poparcie.

Trudno nie przyznać racji skoro zadania realizowane w gminach i powiatach subregionu wałbrzyskiego zostały wsparte kwotą 76 mln zł. To więcej niż połowa wszystkich środków dla Dolnego Śląska.

Zadania dofinansowane z RFRDL w regionie jeleniogórskim (w procentach wyrażona skala dofinansowania do całkowitej wartości zadania)

Gmina Jeżów Sudecki – Przebudowa ul. Zielone Wzgórze w Dziwiszowie: 60 proc, 188,494 tys. zł (kontynuacja)

Gmina miejska Kamienna Góra – Przebudowa ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze: 80 proc., 5,168 mln zł (kontynuacja)

Gmina Świerzawa – Przebudowa ulic pl. Wolności – pl. Bolesława Piasta wraz z kanalizacją deszczową i chodnikiem: 60 proc., 438 tys. zł – kontynuacja

Gmina Wleń – Przebudowa drogi Strzyżowiec – Nielestno, usuwanie skutków klęski żywiołowej z 2021 roku: 60 proc., 1,2 mln zł

Gmina Zawidów – Przebudowa ulicy Jana Pawła II: 80 proc., 1,397 mln zł

Gmina Kowary – Przebudowa ulicy Bielarskiej: 60 proc., 1,196 mln zł

Gmina Siekierczyn – Przebudowa drogi gminnej wraz z likwidacją muru oraz budową oświetlenia ulicznego: 80 proc., 299 tys. zł

Gmina Mysłakowice – Przebudowa ul. Czarny Strumień i ul. Górnej w Łomnicy: 70 proc., 1,388 mln zł

Powiat Karkonoski – Przebudowa ul. 1-go Maja na odcinku od ul. Jedności Narodowej do ul. Kilińskiego w Szklarskiej Porębie: 60 proc., 2,442 mln zł (kontynuacja)

Powiat Lubański – Przebudowa drogi powiatowej ul. Lipowa w Zarębie: 70 proc., 1,653 mln zł

Powiat Karkonoski – Przebudowa drogi powiatowej Podgórzyn – Borowice – Sosnówka: 50 proc., 1,247 mln zł

Powiat Lwówecki – Remont mostu w ciągu drogi powiatowej w Pławnej – 50 proc., 0,598 tys. zł

Powiat Kamiennogórski – Remont drogi powiatowej Uniemyśl – Okrzeszyn: 60 proc., 0,904 tys. zł

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.