Tomasz Janczak, od ośmiu kierujący jeleniogórską Filharmonią Dolnośląską, ma zostać dyrektorem Opery Wrocławskiej. W kierowaniu placówka ma wesprzeć go – jako dyrektor artystyczny – reżyser teatralny i operowy Michał Znaniecki. Nowy dyrektor filharmonii zostanie wyłoniony w konkursie.

Zmiana warty w operze następuje w atmosferze skandalu. Prowadzący placówkę samorząd województwa odwołał poprzednią szefową Halinę Ołdakowska za naruszenie dyscypliny finansowej. Ostatnio jest też kojarzona ze zorganizowaną w operze imprezą urodzinową PiS-owskiego aparatczyka (współpracownika ministra edukacji) i discopolowym repertuarem, który te urodziny uświetniał.

Nowe kierownictwo ma być powołane bardzo szybko.

– Wobec faktu, iż powołanie dyrektora Opery Wrocławskiej będzie miało miejsce w trakcie trwania sezonu artystycznego Zarząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował się na przeprowadzenie procedury powołania Dyrektora Opery Wrocławskiej bez konkursu. Uchwała „zamiarowa” z 27 marca rekomenduje powołanie duetu w składzie: Michał Znaniecki, jako zastępca dyrektora ds. artystycznych oraz Tomasz Janczak, jako dyrektor – tłumaczył Krzysztof Maj odpowiedzialny w zarządzie województwa za kulturę.

Przyszły dyrektor Opery Wrocławskiej i ciągle jeszcze dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej Tomasz Janczak ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalno-Aktorski; w 2011 uzyskał tytuł reżysera teatralnego, a w 2013 doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka. Współpracował, jako solista, z Teatrem Muzycznym w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie, śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym – Operetce Wrocławskiej. W 2006 roku uzyskał dyplom ukończenia studiów podyplomowych Wydziału Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i tytuł Skutecznego menadżera nowoczesnej firmy. Pełnił funkcję pełnomocnika dyrektora naczelnego do spraw artystycznych w Teatrze Muzycznym w Lublinie. W latach 2009-2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Lublinie. Od 2016 r. jest dyrektorem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jako dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej wykazał się umiejętnościami w prowadzeniu gospodarki finansowej Filharmonii. W sposób prawidłowy i terminowy wykonywał wszystkie obowiązki związane z formalnoprawnym działaniem instytucji oraz w sposób efektywny pozyskiwał dodatkowe źródła finansowe na prowadzenie jej działalności. Jego kompetencje jako dyrektora zarządzającego są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania Opery Wrocławskiej.

Tomasz Janczak był finalistą wyborów Człowieka Roku Nowin Jeleniogórskich w 2022 r.

Zanim dojdzie do powołania nowych dyrektorów zarząd województwa wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o wyrażenie zgody na powołanie oraz o opinię do związków zawodowych działających w Operze Wrocławskiej i stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.