Nie ma miesiąca, by aktywiści z polsko-niemieckiego Stowarzyszenia „Pomost” nie odnajdywali i ekshumowali na naszym terenie szczątków ofiar II wojny światowej. Ostatnio w Kotliskach (gm. Lwówek Ślaski) zbadali grób „nieznanych żołnierzy” i ekshumowali znalezione szczątki.

– W pobliżu wiejskich zabudowań przysiółka Kogutów zlokalizowaliśmy trzy groby niemieckich żołnierzy poległych w walkach na przełomie lutego i marca 1945 r. Przy szczątkach jednego z nich odkryliśmy nieprzełamany znak tożsamości – informuje stowarzyszenie.

Stowarzyszenie Pomost działa od ponad 20 lat wcielając w życie ideę, że żadna ofiara wojny nie powinna być bezimienna. Przywrócili imiona już ponad 20 tysiącom takich ofiar. Zapomnianych szczątków (nie tylko niemieckich, także polskich i radzieckich) poszukują na terenie województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Przeprowadzają ekshumacje, a potem organizują godny pochówek. Stowarzyszeniu bardzo zależy na informacjach o bezimiennych grobach.

– Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia POMOST prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia POMOST realizuje swoje zadania na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski – apeluje stowarzyszenie.

Informacje można przekazywać mailowo na adres pomost@pomost.net.pl lub telefonicznie 601 469 494

Fot. PBHiA „Pomost”

2 komentarze

  1. Janusz z bloku Odpowiedź

    Bardzo się cieszę, że groby nazistów nie zostają zapomniane. Niemcy tak bardzo się napracowali, żeby wymordować Polaków, dzięki funkcji Pomost ci mordercy odzyskają należy im respekt.

    • Janusz z bloku Odpowiedź

      Czy tam stowarzyszenia. W sumie taka sama różnica jak ta, czy niemcy masowo rozstrzeliwali Polaków czy zabijali gazem.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.