Marcowa waloryzacja rent i emerytur będzie wyższa niż jeszcze dzień wcześniej prognozowali ekonomiści. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, na jakie pieniądze mogą liczyć emeryci.

Po tym jak GUS podał dane wymagane do ustalenia corocznej waloryzacji rent i emerytur, eksperci policzyli, że świadczenia wzrosną o 5,7-5,9 procent. To mniej niż zapowiadali politycy PiS, którzy wskazywali na 6 procent, a nawet więcej. Teraz okazuje się, że od 1 marca renty i emerytury będą wyższe. W piątek (11 lutego) na konferencji prasowej ogłosił to premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

– Najniższa emerytura od 1 marca wyniesie 1200 zł – podał szef rządu. i dodał, że waloryzacja wyniesie 7 procent. – Pandemia, kryzys energetyczny, inflacja to rzeczywiste wyzwania, które najmocniej uderzyły w seniorów. Dlatego w tym roku emeryci dostaną jeszcze większe wsparcie – uzasadnił.

Morawiecki dodał, że rząd wyłamuje się z ustawowych zasad waloryzacji i ją zwiększa. – To bezprecedensowy wzrost. To najwyższa waloryzacja od 15 lat – mówił.

Maląg doprecyzowała, że rząd wyda na waloryzację około 18 mld zł, a jeśli doliczyć kolejne wypłaty, to rachunek wyniesie ponad 40 mld złotych. – W porównaniu z 2015 r. to rząd PiS tylko w ubiegłym roku przeznaczył dodatkowe 36 mld zł na waloryzację, trzynastą i czternastą emeryturę. W 2015 r. było to ponad 3 mld zł, dziesięciokrotnie mniej – wyliczała.

W kwietniu po raz kolejny zostanie wypłacona trzynastka, czyli kolejna emerytura i renta w wysokości najniższego świadczenia. Otrzymają ja wszyscy uprawnieni.

Czternastka to z kolei świadczenie po raz pierwszy wypłacone w listopadzie 2021 roku. Na początku tego roku były już minister finansów mówił, że było to jednorazowe świadczenie. Chociaż w 2019 r. Jarosław Kaczyński – gdy zapowiadał 14 – zapewniał, że będzie ona „na stałe”.

Teraz sytuacja znów się zmienia. Premier ogłosił, że czternastka zostanie wypłacona także w tym roku.

Czy to już wszystko? Niekoniecznie, bo coraz więcej ekonomistów mówi o konieczności kolejnej waloryzacji. – Emeryci muszą się przygotować na ciężki rok. Kiedy inflacja zbliża się do 10 proc., waloryzacja ich świadczeń będzie niemal o połowę mniejsza. Inflacja styczniowa i lutowa zjedzą to, co dostaną w marcu. Rząd powinien rozważyć wyższą waloryzację procentową i drugą waloryzację we wrześniu – proponuje Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

News4Media/fot. Screen KPRM

5 komentarzy

 1. Z drukarni! Inflacja będzie w lecie tak na oko 14% .
  Dziś nam rozdają bo wiedzą że przegrają wybory i następcy będą się bujać z długami .
  Nie będzie takiego II Balcerowicza i nie będzie co kraść.
  Czy zauważyliście że punkty skupu złomu likwidują

 2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Od Mafii VAT-owskich…. Od Mafii-paliwowych i od wszelkiej innej gangsterki złodziejsko-oszukańczej KTÓRE TO DO 2014 roku za świetlanych,, pseudo” rządów PO-PSL biegały BEZKARNIE po Naszym Kraju jak wiatr po dzikich polach. Tam leżały i jeszcze leżą choć jest ich tam coraz mniej, bo działania Rządu PIS-u i Zjednoczonej Prawicy są bardzo jak widzimy wszem i wobec coraz bardziej skuteczne w odnajdowaniu ZŁODZIEJSKICH PRAKTYK pseudo ELYT trzeciej RP. Dlatego to właśnie z tego powodu takie dzikie wycie tych ,, pseudo elyt”. Kończy się ,,Eldorado” ZŁODZIEJSKIE. A i guziki odpowiednie do skutecznego zarządzania NASZYMM PAŃSTWEM się znalazły. Te ZŁODZIEJE Tuskowo–Nowakowe nie mogły ich jakimś dziwnym sposobem odkryć choc szukali namiętnie nawet w Zakopanem.

 3. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Tylko na samych przekrętach VAT-owskich okradli nas na jakieś 240 miliardów złoty, i zrobiły to tak zwane ELYTY trzeciej RP. Na przekrętach paliwowych okradli Nas na 175 miliardów złoty. Skończyło się te ,, ELDORADO ZŁODZIEJSKIE” i DLATEGO TAKIE DZIKIE WYCIE Towarzyszu Sekretarzu. To miedzy innymi dlatego właśnie budżet Naszego Państwa się niemal PODWOIŁ i to w szybkim czasie i stąd między innymi pomoc Naszego Państwa dla Polskiej Rodziny. Nu paniał Wańka ili niet.

 4. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Tylko taki jeden przyjaciel i kolega Donalda Tuska niejaki Sławomir Nowak za jego przyzwoleniem i aprobatom OKRADŁ NAS na jakieś 275 milionów złoty. Tylko jeden kolega Tuska. Tylko on jeden.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.