Niespodzianki nie było, bowiem wyniki konkursu nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich za 2021 rok ogłosiliśmy już wcześniej. Czekaliśmy tylko na dogodny moment, by wręczyć dyplomy i Kluczyki. Z laureatami i gośćmi gali Srebrnych Kluczyków spotkaliśmy się dzisiaj ( 13 lutego) w Zdrojowym Teatrze Animacji im. Bogdana Nauki.

Kolejny raz ze sceny padły życzenia, by to było ostatnie spotkanie w maseczkach i pustymi krzesłami na widowni, spowodowanymi przepisami covidowymi. Wszyscy twórcy podkreślali, jak bardzo spragnieni są kontaktu na żywo z publicznością. Mówili także o tym, że trudno jest tworzyć w czasach pandemii i jak bardzo odczuwają ją instytucje kultury. – Ale przecież właśnie, siedząc w domach, sięgaliśmy po prozę, muzykę, poezję, albumy z obrazami, uczestniczyliśmy w spektaklach on-line, bo okazało się sztuka daje ukojenie, pocieszenie, ale także radość i energię – mówił Daniel Antosik, prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich.

– Tegoroczna Gala Srebrnych Kluczyków pozostanie po raz kolejny świadectwem pandemicznych czasów – usłyszeliśmy ze sceny. Bo tylko wówczas mógł powstać teledysk do piosenki „Sercem z Wami”, nagrodzony Srebrnym Kluczykiem w kategorii Wydarzenie Kulturalne Sezonu. Kluczyk odebrała Ewelina Marciniak, która podczas swojego recitalu na dzisiejszej gali, opowiadała o uczestnikach projektu z jeleniogórskich domów kultury i im dziękowała. – Pragnęliśmy dać otuchę naszym widzom i sobie – mówiła o piosence „Sercem z Wami ” pani Ewelina.

Wytrych do Serc Publiczności powędrował po raz kolejny do Honoraty Magdeczko-Capote. Nie liczyliśmy, który to już raz pani Honorata zyskała uznanie jeleniogórskich widzów. Red. naczelny Nowin Jeleniogórskich Andrzej Buda, wręczając Wytrych pani Honoracie, porównał sytuację do tej z powiedzenia Gary Lineekera o piłce nożnej „22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy.“ A u nas na podium jak zawsze pani Honorata. – Mam męża Jesusa (Jesus Capote Lopez, mąż pani Honoraty jest nauczycielem języka hiszpańskiego) , to mam wytrych – podsumowała z humorem aktorka. Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry, gratulując laureatom, szczególnie ciepło dziękował pani Honoracie. – Skradła nasze serca – podsumował krótko prezydent.

Teatr Maska, w którym gra Honorata Magdeczko Capote, miał dzisiaj jeszcze jeden powód do świętowania. Srebrny Kluczyk w kategorii Najlepsza Kreacja Aktorska powędrował do Krzysztofa Rogacewicza za rolę w monodramie„Paradox” w reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego.

Za najlepszy spektakl teatralny minionego sezonu kapituła „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Karoliny Szczypek w realizacji on-line Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. W imieniu reżyserki nagrodę odebrał Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru. – To było ważne doświadczenie – wspominał. Aktorzy przecież wówczas nie grali przed publicznością, a zmobilizowali się, by zrealizować spektakl on-line.

Czasy pandemii koronawirusa zostaną w pamięci także za sprawą wystawy „Sztuka w czasach zarazy” nagrodzonej Srebrnym Kluczkiem w kategorii Sztuki Wizualne. Nagrodę odbierała Bożena Danielska, kustosz wystawy. – Cieszę się, że ekspozycja , prezentująca najnowszy dorobek twórczy izersko-karkonoskiego środowiska artystycznego, którą pokazaliśmy w ubiegłym roku w Muzeum Karkonoskim została doceniona – mówiła pani Bożena. To jest dowód, że artyści nie poddali się i w tych trudnych czasach tworzyli i tworzą.

Takim dowodem były także koncerty Romana Samostrokova z Orkiestrą Kameralną Klassik Modern, kolejnego laureata nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich. Srebrnego Kluczyka w kategorii Muzyka w imieniu pana Romana odebrała Dominika Łukasiewicz, która także brała udział w tym projekcie. – Docieraliśmy do małych miejscowości Dolnego Śląska – wspominała. Tym występom towarzyszyły emocje i radość, zarówno wykonawców jak i publiczności. – Każdy koncert był wyjątkowy także dlatego, że pan Roman często do muzyki mistrzów dodawał coś od siebie – zdradziła pani Dominika.

Srebrny Kluczyk w kategorii Literatura odebrał Miłosz Kamiński za zbiór wierszy „Sny Sudeckie” osadzonych w krajobrazie i historii regionu.

Za zjawisko kulturotwórcze 2021 roku kapituła uznała prace Tomasza Szyrwiela autora „Bestiariusz Jeleniogórskiego”, w którym autor wyczarowuje fantastyczną krainę z magicznych mgieł Karkonoszy. Pan Tomasz, dziękując za Srebrny Kluczyk, zdradził, że lepiej się czuje w górach niż na scenie, ale e nie omieszkał dodać, że przed nim dwie książki i saga będzie zamknięta. Nie możemy się doczekać.

Złoty Kluczyk 2021 otrzymała profesor Ewa Maria Poradowska-Werszler za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz bezcenną działalność pielęgnującą i promującą tradycje tkackie regionu. Dzięki jej wytrwałości i zaangażowaniu Festiwal Sztuki Włókna – Międzynarodowe Sympozjum Warsztat Twórczy Kowary od pół wieku jest unikatowym wydarzeniem i artystyczną marką Karkonoszy. W imieniu pani profesor Złoty Kluczyk odebrała Elżbieta Zakrzewska, burmistrz Kowar. Mówiła o wzruszeniu laureatki, gdy dowiedziała się o nagrodzie. – To zaszczyt, że Ewa Maria Poradowska-Werszler wybrała Kowary – podkreślała pani burmistrz.

Zdjęcia Henryk Stobiecki

Więcej o Gali Srebrnych Kluczyków 2021 przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 15 lutego 2022 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.