Gmina Gromadka pozywa aktywistów, którzy stworzyli „Atlas Nienawiści” – mapę jednostek samorządowych, w których – ich zdaniem – doszło do przyjęcia homofobicznych uchwał. Samorządowcy z Gromadki uważają, że zespół „Atlasu” naruszył dobrego imienia gminy.  

Gromadka jest jedyną gminą na Dolnym Śląsku, gdzie radni uchwalili Samorządową Kartę Praw Rodziny, przez wiele środowisk uważana za homofobiczną i dyskryminacyjną. Gminę ujęto przez to w Atlasie Nienawiści. „Atlas” to przedsięwzięcie czworga aktywistów, monitorujących tego rodzaju uchwały samorządów. Trafiają do niego gminy, w których uchwalano właśnie SKPR albo rezolucje przeciwko ideologii LGBT. Oba dokumenty przygotowała i zachęca do ich uchwalenia fundamentalistyczna organizacja Ordo Iuris.  

Samorządowa Karta Praw Rodziny uchodzi za łagodniejsze z tych samorządowych działań. W sferze założeń SKPR ma jedynie wspierać wartości prorodzinne. Zespół „Atlesu” i nie tylko on (tak samo uważa wiele organizacji i stowarzyszeń równościowych nie tylko w  Polsce) zauważa w Karcie całe mnóstwo antydemokratycznych zapisów, poczynając od wywierania nacisku na instytucje podległe samorządowi, tak by zaprzestały jakichkolwiek działań antydyskryminacyjnych i równościowych, aż po dyskredytowanie  rodziny nietradycyjnej (nie tylko jako związku osób tej samej płci, ale także np. rozwodników, par bezdzietnych).

W Gromadce radni nie zauważyli tych niuansów i pod koniec 2019 r. jednogłośnie przyjęli SKPR. Uchwałę mocno kontestowała część mieszkańców gminy, skupiona m.in. wokół grupy Wolna Gromadka.   Ich apele z początku tego roku od wycofania się z uchwały nie przyniosły rezultatu. Samorządowcy nawet nie raczyli rozpatrzyć ich wniosku. Podobny apel sformułowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Kultura Równości przekazano wojewodzie Jarosławowi Obrębskiemu.   Nie zgadzający się z treścią uchwały mieszkańcy Gromadki zwrócili uwagę, że jest ona wykluczająca i – co być może najważniejsze – została przyjęta bez konsultacji z mieszkańcami gminy i wbrew dużej części z nich.   

Wojewoda odpisał – co nie dziwi, zważywszy na jego proweniencję – że „Karta” nie jest obraźliwa ani wykluczająca, a radni nie musieli konsultować jej wprowadzenia.

Teraz to gmina Gromadka ograniczyć prawo do swobodnej oceny jej działań i wypowiedzi zespołowi „Atlasu Nienawiści”. Pozywa autorów za pomówienie jednostki samorządowej o działania, których nie podejmowała (propagowanie nienawiści i dyskryminacji) oraz za naruszenie dobrego imienia powiatu. Jest taki sam jak złożone z tych samych powodów pozwy powiatów przasnyskiego, tatrzańskiego, przysuskiego, tarnowskiego, opoczyńskiego, łowickiego. To nie zaskakuje, zważywszy, że do składania pozwów zachęca Ordo Iuris,  które przygotowało tez stosowne dokumenty, a prawnicy Instytutu reprezentują samorządy. Skarżący chcą od zespołu „Atlasu” opublikowania przeprosin na stronie www.atlasnienawisci.pl, odczytania przeprosin przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, odczytania przeprosin w wynajętej na koszt aktywistów sali konferencyjnej Polskiej Agencji Prasowej oraz po 20.000 zł. zadośćuczynienia na rzecz pięciu lokalnych organizacji.

Rzecznik Sądu okręgowego przyznał, że pozew już wpłynął do sądu, ale na razie nie trafił do obiegu. Zawierał błędy formalne, więc został zwrócony wnioskodawcom do uzupełnienia.       

13 komentarzy

 1. Co to już nie wolno powiedzieć koledze czy koleżance że dziś wyglądają źle, są ubrani brzydko ,no strasznie klną i zachowują się ordynarnie .Pojedynek na pięści lub sąd.
  Co to będzie jak PIS nawiąże współpracę z Talibami z Afganistanu ,będzie chłosta na rynku?

  • PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

   Marszałek Sejmu jak Radio Erewań❗️Twierdziła, że „przerwa” była, by zasięgnąć opinii. Nie zasięgnęła opinii „pięciu prawników”. Niczego nie potwierdzili, bo się z nimi nie skontaktowała. Opinie z 2018 roku dotyczą określonej sytuacji, kontekstu i przebiegu obrad.

 2. Ale o co im chodzi? Są świadomie homofobami, dali temu wyraz w akcie prawa miejscowego, a teraz nikt nie bije braw, tylko nazywa rzeczy po imieniu? Chyba radni są dumni ze swojego światopoglądu, skoro wpływa on na kształt prawa, więc czemu im przeszkadza stwierdzanie wprost, kim są? Hipokryzją zawiało. Żyjemy w czasach, gdzie im podobni ludzie nazywają człowieka zdrajcą kraju za inne poglądy polityczne, więc przez wytknięcie homofobii za faktyczny przejaw homofobii krzywda im się nie stała. A jak tacy wrażliwi na punkcie swojego honoru, to niech go przejawiają, a nie tylko bronią.

  • Dlaczego uważasz, że są homofobami. Z tego co widzę w tej uchwale nie ma słowa o gejach?

 3. Nie przeszkadza im klecha pijak ,klecha molestujący dzieci ,kochanki i wynaturzenia jak tylko pojadą na wczasy czy do sanatorium.
  A ty hose idź do psychologa ,psychiatry bo tobie tylko rypanie we łbie ,idź gdzieś do słupa i się je,,,,,,nij raz a dobrze.

  • Takie czasy, homo jest ok, hetero wysyłają do psychiatry. Smutne to i niesprawiedliwe ! Mimo wszystko będę trwał przy swoim, dewiacje trzeba leczyć, nie pielęgnować.

  • Czytaliście w ogóle tą ustawę? Tam nie ma słowa o tęczowych i nawet żadnych sugestii wobec tych środowisk. Tęczowi za „mowę nienawiści” uznali słowo „rodzina”.

 4. Proces będzie ciekawy bo lewacy będa udowadniali, że słowo „rodzina” jest nienawiścią i powinno być zakazane. Zamiast określenia matka i ojciec powinno się używać określeń: opiekun-1 i opiekun-2. Określenia matka jest dla lewaków homofobiczne i nienawistne.

  • Jeśli ludzie się nie otrząsną z tego szaleństwa, to kolejny może być obowiązek rodzenia dzieci homosiom przez niezamężne kobiety. Świat się skończy, gdy dewiacje zostaną powszechnie zaakceptowane.

   • Chociaż według niektórych to nie jest szaleństwo tylko bardzo przemyślana strategia, której celem jest zniszczenie państwa.
    1) Uderzenie w rodzine, podstawową komórkę tworzacą społeczeństwo.
    2) Demoralizacja.
    3) Obniżenie jakości szkolnictwa.

    • W tym miejscu trzeba podkreślić, że jakość szkolnictwa obniża głównie religia w szkołach. To również wstyd, że bajki o duszkach i aniołkach są między fizyką a matematyką.

     • Bonifacy

      Hose, drogi rozmówco, zaczynasz używać w Twej mowie identycznych koncepcji co ludzie optujący za religią na maturze.
      Jakoś szkolnictwa obniża się od lat 90tych ze względu na KOSZT które ponoszą samorządy za DARMOWE szkoły.
      Kolejnych argumentów można podawać bez liku… choćby likwidację szkół zawodowych albo to że KAŻDY musi być po studiach w tym kraju…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.