Sprawdziliśmy, co zmieniło się w trendach ślubnych przez niemal 30 lat. Jedno jest pewne: na przygotowania do tej uroczystości wydajemy dziś dużo więcej pieniędzy.

Wpadło nam w ręce zdjęcie z gazety „Pani Domu” z kwietnia 1995 roku. W tej archaicznej już gazecie znaleźliśmy artykuł na temat wydatków związanych z organizacją ślubu. Według ówczesnych cenników, zakładając, że państwo młodzi chcą wydać jak najmniej, taka przyjemność kosztowała około 4000 zł.

Chcieliśmy sprawdzić, jak te wydatki kształtują się dzisiaj. O pomoc poprosiliśmy Ewę, która sakramentalne „tak” powiedziała we wrześniu 2021 roku. Nasza pani młoda zaznaczyła, że z mężem starali się kupić wszystko jak najmniejszym kosztem. I tak naprawdę nie ma tu górnej granicy, ponieważ wszystko zależy od preferencji przyszłych małżonków.

Za suknię ślubną nasza rozmówczyni zapłaciła 2500 zł. Z kolei garnitur jej męża kosztował 1300 zł. Dodatki do tych kreacji pochłonęły łącznie ok. 300 zł – chodzi tu m.in. o pasek do spodni, rękawiczki, bieliznę czy krawat.

Kolejnym, niezbędnym wydatkiem są obrączki – w przypadku pani Ewy i jej męża zwykłe, klasyczne, złote – które kosztowały ich łącznie 1500 zł. Za buty małżeństwo zapłaciło w sumie ok. 400 zł.

W tym wyjątkowym dniu nie można było pominąć również fryzjera, który pannę młodą kosztował 250 zł (uczesanie próbne i właściwe), jej mężaś ok. 50 zł. Za makijażystkę, która wykonała makijaż próbny, a następnie odtworzyła go przed ślubem, również trzeba było zapłacić – 200 zł. Nasza rozmówczyni zamawiała również kwiaty dla siebie, męża (do kieszonki w marynarce) i świadków – jeden duży bukiet i trzy mniejsze kosztowały ok. 150 zł. Kolejne 1500 zł to opłaty formalne – w urzędzie i kościele.

Bardziej wybredni korzystają dodatkowo z usług animatora zabaw dziecięcych (ok. 200-500 zł za kilka godzin zabawy). Nierzadko zdarza się, że zapraszają na swoje przyjęcie również gwiazdy: kabarety czy zespoły muzyczne (tu cenę ustala się indywidualnie). Samo zamówienie tortu na 100 osób, to wydatek pochłaniający ok. 1000 zł. Pary, które decydują się oddać organizację wesela konsultantowi ślubnemu, muszą liczyć się z opłaceniem jego honorarium (od 2500 zł wzwyż).

News4Media/fot. iStock / okładka gazety „Pani Domu” wydanie z 12 kwietnia 1995 roku dzięki uprzejmości pani Sylwii Bednarek-Struskiej

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.