Także w tym roku, w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym, Jelenią Górę upiększą świąteczne dekoracje. Miasto wybrało wykonawcę „aranżacji dekoracji świąteczno-noworocznej w sezonie 2022-2023”. Zamierzenie stało pod znakiem zapytania, bo w obliczu gigantycznych wzrostów cen energii elektrycznej w magistracie rozważano całkowitą rezygnację z ozdób.

Dekorację świąteczna wykona spółka Enea Oświetlenie ze Szczecina. W przetargu przedstawiła najkorzystniejszą ofertę, proponując wykonanie usługi za niewiele ponad 110 tys. zł. Pozostali oferenci chcieli za wykonanie dekoracji 137 i 159 tys. zł. Miasto dopuszczało wydatek na ten cel w kwocie 244 tys. zł.

Specyfikacja zamówienia precyzyjnie określa, co powinno być wykonane. Na Placu Ratuszowym np. ma się znaleźć Plac Ratuszowy element świetlny z napisem Wesołych Świąt („Napis ciepły biały, druk lekko pochylony z liter pisanych w barwie białej ciepłej”.

Musi też być choinka – „imitująca żywą, z gałązkami od podłoża, wysokości 10 m; przybranie choinki to: gwiazdki pięcioramienne (śnieżynki) w kolorze białym ciepłym rozłożone symetrycznie, dodatkowo srebrne bombki oraz złote bombki z tworzywa; dodatkowo dwa sznury w kolorze białym ciepłym, oplatające choinkę w dwóch rzędach oraz sznur węży w kolorze białym ciepłym z żarówkami błyskowymi typu STARFLASH (ozdoby w ilości pozwalającej na symetryczną i bogatą, widoczną w czasie dnia dekorację choinki). Na szczycie choinki gwiazda. Przed choinką zamontowany powinien zostać czerwony fotel z możliwością siadania o wym. około 2 m wysokości i 1,3 m szerokości. Obrys podkreślający kształt dekoracji wykonany z węża EKOLED, fi ok. 13 mm. Minimalna ilość punktów świetlnych 390 pkt. Wypełnienie konstrukcji stanowią sznury LED w kolorze ciepłym białym elementem flash w kolorze zimnym białym. Siedzisko powinno być w kolorze czerwonym, odporne na warunki atmosferyczne i umożliwiające bezpieczne z niego

korzystanie. Przy fotelu po obu stronach będą stały dwa renifery. Konstrukcja reniferów aluminiowa, przykryta matą w dwóch kolorach, która będzie zawierała elementy świetlne białe ciepłe. Powinna posiadać stabilną podstawę uniemożliwiająca przemieszczanie. Wysokość renifera min 250 cm i szerokość około 80 cm.

Podobnie szczegółowo opisano dekoracje na Placu Piastowskim, w Jagniątkowie, czy w Sobieszowie. Zamówienie ma być realizowane między 2 grudnia 2022 r., 7 lutego 2023 r., przy czym choinka na Placu Ratuszowym powinna pojawić się już 2 grudnia.

Informacja, że dekoracje świąteczne jednak w Jeleniej Górze się pojawią pewnie ucieszy tę część mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie świątecznej atmosfery w mieście bez ozdób. A mogło ich nie być, bo wobec drastycznego wzrostu cen prądu prezydent Łużniak rozważał rezygnację z dekoracji. „Przeżyjemy bez dekoracji” – mówił, odnosząc się do kosztów energii.

Wybór wykonawcy aranżacji przesądza, że ozdoby będą, ale być może nie w tak rozbudowanej – jak to opisano w specyfikacji przetargu – skali.

– Będziemy jeszcze analizować koszty energii, których musimy się w związku z tym spodziewać i prawdopodobnie zrezygnujemy z niektórych, najbardziej energożernych instalacji. Zmiany będziemy negocjować ze zwycięzcą przetargu – tłumaczą urzędnicy, zapewniając, że miasto i tak będzie wyglądać pięknie.

1 Komentarz

  1. „Na Placu Ratuszowym np. ma się znaleźć Plac Ratuszowy element świetlny z napisem Wesołych Świąt („Napis ciepły biały, druk lekko pochylony z liter pisanych w barwie białej ciepłej”.” – piłeś, nie pisz!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.