Niemal połowa wszystkich pacjentów przyjmowanych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej to turyści. Wśród potrzebujących pilnej pomocy dominują osoby, które nabawiły się kontuzji na stokach narciarskich.

– Ferie to czas wzmożonej pracy personelu SOR Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Tylko w ostatni weekend 17-19.02 trafiło tutaj aż 301 pacjentów. Co istotne, większość to tzw. pacjenci urazowi, czyli osoby z różnego rodzaju uszkodzeniami ciała – informuje Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej.

Każdego dnia lekarze i pielęgniarki pracujący w jeleniogórskim SOR ratują zdrowie i życie pacjentów przywożonych tu m.in. z wypadków samochodowych, wypadków w pracy oraz innych nieszczęśliwych zdarzeń. Złamania, skręcenia oraz inne urazy to tutaj codzienność, choć w sezonie zimowym szczególnie widoczni są tutaj pacjenci z rejonów górskich stoków. Pokazują to liczby – tylko od początku lutego 2023 r., średnia dzienna liczba pacjentów w weekendy nie spadła poniżej 100 osób.

– Urazy rąk i przedramienia, wysokoenergetyczne złamania podudzi czy bioder to jedne z najczęstszych urazów, z jakimi trafiają do nas narciarze i snowboardziści przywiezieni z okolicznych stoków. Wynikają one zwykle z braku odpowiedniego przygotowania, przeceniania swoich umiejętności oraz alkoholu połączonego z brawurą. Konsekwencje takich urazów często są bardzo poważne dla zdrowia i wymagają długich tygodni rekonwalescencji – mówi lek. med. Jarosław Mączyński, Ordynator Oddziału Chirurgii-Urazowo Ortopedycznej WCSKJ i dodaje: – Blisko połowa pacjentów, którzy trafiają do nas z urazami, to turyści ze stoków narciarskich.

Częstym przypadkiem są także pacjenci z urazami głowy, które powstały przez brak kasku podczas jazdy.

Fot. WCSKJ

1 Komentarz

  1. Tutaj szczególne laury należą się pielęgniarce oddziałowej za trzymanie w ryzach niezdyscyplinowanego zespołu. Brawo!!! Tak trzymać

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.