Pierwszego dnia (3. października), imprezę z okazji Międzynarodowego Dnia Seniora rozpoczął tradycyjny barwny korowód ulicami miasta spod Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na plac Ratuszowy. Znakiem rozpoznawczym były słoneczniki. Wśród śpiewających i grających uczestników przemarszu w strojach świątecznych i ludowych mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic oraz turyści dostrzegli osoby z Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów, kół PZERI: nr 9 z Piechowic i nr 12 ze Staniszowa, studentów Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespoły „Górzanie” z Piławy Górnej i „Zgoda”.

Na scenie przed Ratuszem zaśpiewały znane na Dolnym Śląsku zespoły ludowe: „Spoko, spoko”, „Karkonosze”, „Ale Babki”, „Chabry”, „Górzanie”, „Jutrzenka”, „Agat”, „Sajdak”, „Zgoda” i „Grodzianki”. W refrenie jednej z piosenek panie i panowie z „Karkonoszy” z Gruszkowa śpiewali: „Dziś miasto jest nasze, nieważne nic. Robimy Rząd lepszy na kilka dni. A radość doleci do niebios bram. Niech młodzi zabawy zazdroszczą nam”.

Od godziny trzynastej w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ulicy Bankowej trwały przesłuchania dwudziestu pięciu zespołów liczących około czterystu wykonawców w ramach IX Dolnośląskiego Przeglądu Twórczości Amatorskiej Seniorów.

Drugiego dnia jeleniogórskich „Senioraliów 2020” (niedziela, 4. października), od godziny dwunastej na Placu Ratuszowym zaplanowano występy kolejnych zespołów: „Rudawianie”, „Sokolik”, „Koniczynki”, „Świebodzice”, „Szarotka” i „Osieczanki” oraz Adama Wolaka. Godzinę później w sali widowiskowej JCK odbędą się kolejne konkursowe przesłuchania zespołów w ramach Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów. Jury przewodniczy Dominika Łukasiewicz.

Trzeciego dnia „Senioraliów 2020” (10. października) w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej podsumowanie Przeglądu, wręczenie nagród i finałowy koncert pn. Ścieżki tradycji”. Wystąpią wyjątkowi soliści, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, sopranistka Sylwia Gorajek i tenor Bartosz Nowak. W koncercie zaprezentuje się pięć zespołów ludowych, w poprzednich latach laureatów Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów, uczestników Warsztatów Wokalnych „Senior z pasją”. Zespoły: „Wojcieszowianie”, „Ale Babki”, „Kwisowianie”, „Agat” i „Karkonosze”wykonają partie chóralne, zaśpiewają też na głosy, po polsku i włosku. Wyjątkowy będzie koncertowy repertuar złożony ze słynnych włoskich kompozycji operowych i z niezapomnianych narodowych, pogodnych i wesołych utworów z polskiej tradycji. Wspólnie zostaną wykonane „Va Pensiero” z opery Nabucco Giuseppe Verdiego, pieśń Stanisława Moniuszki „Kum i Kuma” i kompozycje z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”: „Dwa serduszka”, „Furman” i „Wyszłabym za dziada”. Solistom i chórowi towarzyszyć będą muzycy z zespołu kameralnego FIVE UP.

„Senioralia 2020” zorganizował Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze przy pomocy Jeleniogórskiego Centrum Kultury i przy dofinansowaniu miasta Jelenia Góra. Patronat honorowy nad świętem seniorów sprawują prezydent miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak i poseł na Sejm RP Zofia Czernow.  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.