13 odcinek 129 edycji teleturnieju „jeden z dziesięciu” wygrał Konrad Walkowiak, ekonomista z Jeleniej Góry. Po pasjonującej rozgrywce zdobył 182 punkty. Trzymamy kciuki za udział pana Konrada w wielkim finale. Emisja 6 kwietnia.

FOT.TVP „Jeden z dziesięciu”

Tak pan Konrad przedstawił się na stronie teleturnieju:

Motto życiowe: „Festina lente”

Wziąłem udział w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, ponieważ: było to moim marzeniem od dzieciństwa

Zawód: ekonomista

Zainteresowania i hobby: historia, geografia, polityka, ekonomia, sport, muzyka

Marzenia i zamierzenia: wycieczka do Czarnobyla lub Korei Północnej

Największe wyzwanie to dla mnie: udział w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.

Gratulujemy tak owocnego spełnienia marzeń. Czekamy na więcej.

Jeden z dziesięciu” to teleturniej oparty na brytyjskim formacie „Fifteen to One”, którego uczestnicy muszą wykazać się ogólną wiedzą z różnych dziedzin, refleksem oraz umiejętnością strategicznego myślenia. Przeznaczony dla wszystkich pełnoletnich osób z dowolnym wykształceniem. Żeby przejść eliminacje, należy jednak dowieść, że posiada się wiedzę z zakresu m.in. historii, geografii, kultury, przedmiotów ścisłych, a nawet muzyki. Pytania bowiem dotyczą wielu bardzo rozmaitych dyscyplin.

Każdy odcinek „Jednego z dziesięciu” składa się z trzech części. Na początku wszyscy dostają tzw. trzy szanse, dzięki którym bez konsekwencji mogą nie odpowiedzieć na pytanie. W pierwszym etapie bierze udział 10 zawodników. Gospodarz programu zadaje kolejno wszystkim pytania w dwóch rundach. Kto na żadne nie udzieli poprawnej odpowiedzi, odpada. Następnie rozpoczyna się druga tura. Pierwsze pytanie prowadzący kieruje do wybranego zawodnika. Gdy odpowie on poprawnie, sam wyznacza następną osobę. Gra trwa tak długo, aż zostanie trzech zawodników. To oni przechodzą do finału „Jednego z dziesięciu”, w którym każdy dostaje trzy nowe szanse. Podczas pierwszych pytań uczestnicy sami zgłaszają się do odpowiedzi. Kto udzieli trzech poprawnych odpowiedzi, może wyznaczyć do kolejnego pytania, któregoś ze swoich rywali lub wziąć pytania na siebie, co jest premiowane dodatkowymi punktami.

Zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów, zwycięża. Ich liczba pozwala mu zająć odpowiednie miejsce w klasyfikacji generalnej, co z kolei daje mu szansę na wzięcie udziału w wielkim finale, który odbywa się co 20 odcinków.

Program „Jeden z dziesięciu” jest emitowany na antenie TVP 2 od 1994 roku. Od początku prowadzi go Tadeusz Sznuk, dziennikarz radiowy oraz prezenter telewizyjny.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.