Jakuszyce zostały wybrane na organizatora Mistrzostw Europy Juniorów w Biathlonie w 2024 roku. Decyzja zapadła podczas posiedzenia Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) w Bled.

– Będzie to pierwsza tak duża impreza międzynarodowa na nowo powstałym obiekcie Dolnośląskie Centrum Sportu. Ukończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku kalendarzowym – napisano na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Biathlonu.

IBU zdecydowało o kalendarzu na lata 2022-26 i w tym cyklu nie przewidziano żadnych zawodów w Dusznikach-Zdroju, gdzie w styczniu odbyły się mistrzostwa Europy seniorów. Dyskutowano także o kształcie kalendarza PŚ. Gospodarzami zawodów będą miejsca znane z ostatnich lat, m.in. Kontiolahti, Oestersund, Oberhof, Nove Mesto, Anterselva oraz Pokljuka. W sezonie 2023/24 cykl ma ponownie zawitać w Ameryce Północnej – w Canmore i Soldier Hollow.

Mistrzostwa świata seniorów mają odbyć się w Oberhofie (2022/23), Novym Mescie (2023/24) i szwajcarskim Lenzerheide (2024/25).

Z przygotowanego kalendarza federacji wynika, że juniorskie mistrzostwa Europy w Jakuszycach będą jedyną imprezą rangi międzynarodowej w biathlonie w perspektywie najbliższych trzech lat w naszym kraju.

Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej to najważniejsza inwestycja sportowa w historii Dolnego Śląska, dzięki której będziemy dysponować najnowocześniejszym ośrodkiem biathlonowym i narciarstwa biegowego w Polsce i Europie. Już wkrótce obiekt ten stanie się dla nas kluczowy w kwestiach związanych z rozwojem sportu i turystyki w regionie. Chcemy, by w tym miejscu organizowane były duże wydarzenia, dlatego rozważamy też współpracę z innymi obiektami sportowymi, jak na przykład kompleks skoczni narciarskich w Harrachovie – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Z uznaniem zarówno o samym obiekcie, jak i pojawiających się możliwościach organizacji dużych imprez rangi mistrzowskiej wypowiadał się hejtman Kraju Libereckiego Martin Puta. „Polana Jakuszycka to bardzo imponująca inwestycja realizowana z dużym rozmachem. Uważam, że jest to szansa dla całego regionu otwierająca drogę do organizacji dużych imprez” – zaznacza hejtman Puta.

Na to, aby Polana Jakuszycka mogła gościć najważniejsze imprezy narciarskie i biathlonowe, czekali nie tylko sportowcy, ale również fani sportu i organizacje sportowe, które od dawna zabiegały o to, aby takie centrum w Polsce powstało.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.