W niedzielę 16 czerwca 2024 roku przeszedł ulicami Jeleniej Góry 2. Marsz Równości. Mniej liczny niż zeszłoroczny. Niezmiennie królowały jednak radość, tęczowe kolory oraz hasła o tak niezwykłej precyzji, że nie pozostawiały wątpliwości, gdzie się on odbywał.

“Za miłość, za wolność, Zabobrze!”, “Karkonoski Park Narodowy jest dziś transpłciowy!”. “Lesbijki, geje, łosie – w Jeleniej!” “Termy Cieplice, wolne cyce!” i wiele innych, które głośno skandowane – nakierowywały uwagę na prawa osób LGBTQIA+, nie w odległych metropoliach, ale właśnie w naszym regionie.

Trasa marszu przebiegała ulicami: Okrzei, 1. Maja, Jelenią ku Podwalu, by zakończyć się na placu nad Młynówką.

Warto wiedzieć, że czerwiec jest Miesiącem Dumy, czyli świętem bycia sobą, czasem celebracji własnej tożsamości. Jest okazją, by okazać wsparcie i akceptację osobom LGBTQIA+. Do mediów lokalnych także skierowano apel, by zajmowały się tematyką równościową oraz sytuacją nieheteronormatywnych rodzin, tych obecnych na marszu oraz tych, które dla dużej części społeczeństwa nadal są niewidzialne lub mało ważne, a mieszkają właśnie tutaj.

Tęczowa niedziela w Jeleniej Górze miała mocną konkurencję, trochę przegrała z Pyrkonem, konwentem fantastyki, trochę z odbywającym się meczem Euro 2024 lub z codziennymi obowiązkami jak praca. Do nieobecnych skierowano z platformy serdeczne pozdrowienia, wyrażono także nadzieję na wspólne świętowanie za rok.

Organizatorami pochodu były nieformalny kolektyw Tęczowe Karkonosze i Fundacja Lamba Polska, zajmująca się pomocą w tranzycji oraz widocznością osób transpłciowych. Wydarzenie otrzymało wsparcie Koalicji Miast Maszerujących. Matronatem honorowym objęła je Ministra Równości, Katarzyna Kotula.

Katarzyna Salus

Fot. Marcin Kaźmieruk

2 komentarze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.