„Niechaj prowadzi nas gwiazda!” to hasło tegorocznego Karkonoskiego Orszaku Trzech Króli. W Jeleniej Górze Karkonoski Orszak rozpocznie się mszą świętą o godz. 12.00 w bazylice św. Erazma i św. Pankracego.

O godzinie 13.00 Orszak wyruszy spod bazyliki, by przejść ulicami Jeleniej Góry na plac Ratuszowy.

Orszak Trzech Króli jest to przedstawienie jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie. Mimo, że scenariusz imprezy jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” już 2 000 lat temu, to w poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, udowadniającego jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także świętem Epifanii lub świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii. Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych.

Fot. Fb Jerzego Łużniaka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.