W naszym regionie najchętniej szczepią się mieszkańcy Karpacza i Jeleniej Góry – w tych miastach odsetek zaszczepionych jest najwyższy. Najbardziej oporni wobec szczepień są z kolei mieszkańcy gmin Nowogrodziec, Sulików i Pieńsk.

Karpacz jest zdecydowanym liderem rządowego konkursu dla małych gmin (do 30 tys. mieszkańców), gdzie do wygrania jest aż 1 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w każdym z byłych 49 województw. Rywalizują tu prawie wszystkie gminy regionu, bo tylko Jelenia Góra i Bolesławiec (miasto) mają więcej niż 30 tys. mieszkańców (te „średnie” gminy też walczą o 1 mln zł, ale nagrodę zdobędą tylko trzy takie gminy w Polsce).

Jelenia Góra jest raczej bez szans, bo z niespełna 49 proc. zaszczepionych jest dopiero 50. Jeszcze mniejsze szanse ma Bolesławiec – 108. na liście rankingowej.

Jest jeszcze konkurs ogólnopolski „na odporną gminę” i kilka naszych ma szansę osiągnąć poziom 67 proc. wśród pierwszych pięciuset. Obecnie na 501. miejscu tego zestawienia jest Bolesławiec z poziomem zaszczepienia mieszkańców wynoszącym 44,6 proc. Jeszcze siedem gmin z naszego regionu ma taki sam lub lepszy wynik. Tu do zdobycia jest 100 tys. zł, ale poziom 67 proc. zaszczepionych wydaje się bardzo odległy.

Zwłaszcza, że dynamika szczepień nie jest najlepsza (być może przyczyną są wakacje i związane z nimi wyjazdy). Niemniej od ogłoszenia konkursów dla gmin do teraz grupa zaszczepionych w poszczególnych gminach wzrosła o 5 – 11 punktów proc. Te przyrosty największe są właśnie w Karpaczu (który na pozycji lidera wyprzedził Jelenią Górę), ale także w Lubaniu (miasto) Lubawce, Świeradowie, czy Siekierczynie. Inaczej w Bolesławcu, gdzie przyrost należy do najsłabszych i miasto spadło w lokalnym rankingu z czwartego na ósme miejsce. Bardzo słabo tez pod tym względem w Nowogrodźcu oraz w Pieńsku i Sulikowie

Obecnie najlepiej w Polsce ze szczepieniami radzi sobie Podkowa Leśna, gdzie zaszczepiono już 63,2 proc. mieszkańców. Potem jest Warszawa (62,3), Poznań (61,1) i Wrocław (60,1). Na drugim końcu Biały i Czarny Dunajec, gdzie dotąd w pełni zaszczepionych zostało zaledwie (odpowiednio) 18,2 i 17,1 proc. mieszkańców.

W skali województwa I dawkę szczepionki przyjęło już ponad 50 proc. mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest już ponad milion Dolnoślązaków.

Aby osiągnąć odporność populacyjną, zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Dla różnych szczepionek podaje się różny odsetek zaszczepionych pozwalający na ochronę pozostałych osób, które nie mogły się zaszczepić. Przyjmuje się, że powyżej 80 proc. zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych.

Taki odsetek zaszczepionych jest na razie tylko w grupie najstarszych seniorów – szczepionki przyjęło ponad 80 proc. osób z grupy wiekowej 70+. Dla grupy wiekowej 60-69 lat ten odsetek wynosi prawie 70 proc.; ponad 50 proc. dla wieku 40 – 59 lat i prawie 45 proc dla osób powyżej dwudziestego roku życia, ale nie starszych niż 39 lat. Wśród najmłodszych (12-19 lat) pierwszą dawkę przyjęło prawie 30 proc. osób.

Oto dolnośląskie gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych w poszczególnych grupach wiekowych.

Grupa wiekowa 12 – 19 lat:

gmina Wrocław, gmina Kobierzyce, gmina Siechnice, gmina Długołęka, gmina Kąty Wrocławskie;

Grupa wiekowa 20 – 39 lat:

gmina Wrocław, gmina Kobierzyce, gmina Siechnice, gmina Długołęka, gmina Czernica;

Grupa wiekowa 40 – 59 lat:

gmina Wrocław, gmina Kobierzyce, gmina Siechnice, gmina Długołęka, gmina Czernica;

Grupa wiekowa 60 – 69 lat:

gmina Zagrodno, gmina Kobierzyce, gmina Chojnów, gmina Długołęka, gmina Siekierczyn;

Grupa 70+:

gmina Karpacz, gmina Mietków, gmina Wądroże Wielkie, gmina Głogów, gmina Złotoryja;

A tak wygląda odsetek zaszczepionych w gminach naszego regionu:

Karpacz – 49,7 proc.

Jelenia Góra – 48,7 proc.

Lubań (m) – 47,6 proc.

Kamienna Góra (m) – 46,9 proc.

Lubawka – 46,1 proc.

Świeradów-Zdrój – 45,2 proc.

Zgorzelec (m) – 44,7 proc.

Bolesławiec (m) – 44,6 proc.

Piechowice – 44,3 proc.

Kamienna Góra (w) – 43,9 proc.

Siekierczyn – 43,9 proc.

Podgórzyn – 43,1 proc.

Szklarska Poręba – 42,6 proc.

Lwówek Śląski – 42,4 proc.

Wojcieszów – 42,4 proc.

Stara Kamienica – 41,5 proc.

Mysłakowice – 40,9 proc.

Wleń – 40,9 proc.

Kowary – 40,8 proc.

Jeżów Sudecki – 40,3 proc.

Mirsk – 40,3 proc.

Bogatynia – 40,2 proc.

Marciszów – 40,2 proc.

Zawidów – 40,2 proc.

Bolków – 39,5 proc.

Gryfów Śląski – 39,3 proc.

Janowice Wielkie – 38,7 proc.

Leśna – 38,2 proc.

Olszyna – 37,8 proc.

Świerzawa – 37,0 proc.

Warta Bolesławiecka – 36,8 proc

Gromadka – 36,7 proc.

Platerówka – 36,5 proc.

Lubań (gm.) – 36,4 proc.

Bolesławiec (gm.) – 35,5 proc.

Węgliniec – 35,5 proc.

Lubomierz – 35,3 proc.

Osiecznica – 34,9 proc.

Zgorzelec (gm.) – 34,3 proc.

Nowogrodziec – 33,1 proc.

Sulików – 33,0 proc.

Pieńsk – 31,8 proc.

7 komentarzy

 1. Zabraknie miejsca na cmentarzach .Będzie dużo wdów młodych jeszcze w stanie rozrodczym ,przyroda nie zna pustki .
  Adwokaci zarobią na procesach spadkowych .Pojawi się śpiewny język wschodni.

  • PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

   Dziewczyny z blond warkoczami i pełnymi piersiami z Białorusi są wielce pożądane.

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Achtung! Wnimanije! W komendzie gó…j milicji pod nosem gó…go milicjanta Szymczyka zajmowano się kopaniem kryptowalut. Jaja jak berety mówił Boguś Smoleń. Dobrze że tym razem nie kopano leżących. Ł@jno z przydrożnego rowu ma więcej godności niż tenkraj. Człowiek.koń.

 3. Grubo, jak znam ciąg na kasę w Karpaczu to zaczną szczepić psy i koty dla miliona…

  • Tylko jedna kwestia. Zaszczepieni roznoszą wirusa tak samo jak niezaszczepieni przykład Izrael czy Wielka Brytania. Zaszczepieni w mniemnaiu rządu i producentów są bezpieczni. Nie rozumiem nacisków na tych którzy preparatu przyjąć się boją. Ryzykują, ale tylko swoim życiem czy zdrowiem tylko swoim. Ciężko się czyta o szczepieniu które jest tylko eksperymentem medycznym bo preparat jest w fazie testów i póki co jest nieprzebadaną substancja. Trzecia kwestia to zapalenia mięśnia serca, zawały, małopłytkowość krwi itp. Oraz zupełny brak odpowiedzialnością za to jakie negatywne skutki może wywołać w przyszłości. Poza tym nie ma się do czego przyczepić w artykule.

 4. Ludzie jesteście chorzy bezobjawowo. Nie dajcie się zwieść dobremu samopoczuciu! Musicie się wyszczepić inaczej wszyscy zginiecie. A Jak sie wyszczepicie pozwolimy wam pojechać na wakacje! hahaha co za zjeby!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.