Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 5 czerwca 2022 r. na wycieczkę nr 16 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. W kasie PKP w Jeleniej Górze kupujemy bilet powrotny do miejscowości Teplice nad Metují skály. O godzinie 7.30 wyjeżdżamy z Jeleniej Góry pociągiem do Teplic nad Metují, z przesiadką na stacji Boguszów-Gorce Wschód.

Trasa długości 14 km prowadzi przez fragment Wyżyny Broumovskiej w rezerwacie przyrody „Adršpašsko–teplické skály”. Od stacji kolejowej w Teplicach szlakiem żółtym idziemy do miejscowości Skály. Oglądamy tu pozostałości wzniesionego między skałami średniowiecznego zamku. Spod zamku, ścieżką wśród olbrzymich skalnych bloków, wspinamy się na Čáp (786 m), najwyższe wzniesienie Skał Adrszpasko-Teplickich. Z wieży widokowej na szczycie oglądamy obszerną panoramę Gór Kamiennych, Sowich, Stołowych i Broumovskich Ścian. Następnie wędrujemy Teplicką Doliną i obok skały o nazwie Rzeźnicka Siekiera wchodzimy do Teplickiego Skalnego Miasta. Przez najciekawsze miejsca prowadzi okrężny szlak niebieski. Zobaczymy wspaniałe formy skalne, takie jak Skalna Korona, Świątynne Ściany, Niedźwiedź Polarny i wiele innych; w głębokim kanionie Sybir śnieg utrzymuje się aż do lata. W drodze powrotnej przechodzimy obok górującego nad doliną skalnego gniazda, w którym w średniowieczu znajdował się zamek „Strzemię”. Obecnie po zamku pozostały tylko ociosane ściany skalne z otworami na belki. Na górze znajduje się punkt widokowy, ale wejście jest dość uciążliwe – po stromych schodach i drabinach. W końcowej części wycieczki schodzimy do miasteczka Teplice nad Metuji i o godz. 18.50 z przystanku kolejowego Teplice skály odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką na stacji Boguszów-Gorce Wschód), gdzie docieramy o godz. 22.05. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500 279 011).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot.:Wikipedia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8b/Adr%C5%A1pa%C5%A1skoteplick%C3%A9_sk%C3%A1ly_02.JPG

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.