Tylko do końca października mamy czas na złożenie wniosku o dodatek osłonowy. Na razie po pieniądze zgłosiła się mniej niż połowa do tego uprawnionych. A niektórzy mogą dostać prawie 1500 zł.

Dodatek osłonowy rząd wprowadził na początku tego roku. To – jak czytamy na rządowej stronie (gov.pl) –kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności”. Przekładając to na ludzki język, rząd chciał w ten sposób pomóc Polakom w walce z drożyzną, mimo że wówczas inflacja nie przekraczała 10 proc. Dziś wynosi już 17,2 proc. i wciąż rośnie.

Rząd zarezerwował na tę formę wsparcia ponad 4 miliardy złotych. Ma ono objąć blisko 7 mln gospodarstw domowych, czyli prawie połowę wszystkich gospodarstw w kraju.

Z danych Ministerstwa Klimatu wynika, że pieniądze trafiły na razie do około 2,5 mln gospodarstw domowych. W sumie – 1,4 mld zł.

Gdzie i do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Żeby jednak dostać dodatek osłonowy, najpierw trzeba złożyć wniosek. Można to było zrobić od początku roku. Tymczasem pieniędzy wciąż nie dostało około 4,5 mln rodzin. Oznacza to, że w puli pozostało jeszcze około 2,6 mld zł. Termin składanie wniosków – przypomnijmy raz jeszcze – mija 31 października.

Wniosek należy dostarczyć do właściwego urzędu gminy lub miasta. Można to też zrobić drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. Wzór wniosku można pobrać np. na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu: https://www.gov.pl/web/klimat/wniosek-o-dodatek-oslonowy.

Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Przy jednoosobowym gospodarstwie dodatek wynosi 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł.

Przy gospodarstwie 2- lub 3-osobowym jest to 600/750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Przy gospodarstwie 4- lub 5-osobowym – 850/1062,5 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

W gospodarstwie 6-osobowym lub liczniejszym to 1150/1437,5 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Żeby ubiegać się o wyższy dodatek, niezbędnym warunkiem jest złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB).

Złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”, czyli tak jak to się dzieje w przypadku czternastki. Oznacza to, że dodatek jest przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, tyle że kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia.

Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.