Musimy zrobić wszystko, żeby uniknąć najgorszego scenariusza. Dlatego, w wyniku naszych obserwacji i analiz, podjęliśmy kolejne decyzje dotyczące następnych obostrzeń – wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej (31.03) konferencji prasowej.

Ograniczenia w sklepie

Został wprowadzony obowiązek dezynfekcji dystrybutorów, terminali, kas samoobsługowych.

Wprowadzono obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych przed wejściem do sklepu.

W weekendy nieczynne będą markety budowlane. W dni powszednie można będzie robić w nich zakupy.

Dla osób powyżej 65. roku życia zalecana się robienie zakupów w godzinach od 10.00 do 12.00. Sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie pozostaną otwarte w tym czasie tylko dla nich. To po to, by uniknęli kontaktów z młodymi ludźmi, mogącymi być nosicielami koronawirusa.

Wprowadzony został  limit osób przebywających w sklepie: maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, jeśli jest 5 kas to może być w sklepie 15 osób.

Na pocztach limit jest ograniczony jest do 2 osób na jedno okienko.

Na bazarach i targowiskach mogą stać 3 osoby do jednego straganu czy stoiska.

W kwarantannie

Rozszerzona została formuła kwarantanny. Od 1 kwietnia, ci którzy zostaną poddani kwarantannie, będą przebywać w całkowitej izolacji domowej albo wszyscy inni domownicy też będą musieli być poddani kwarantannie.

Zamknięte zostaną hotele i obiekty noclegowe za wyjątkiem miejsc wykorzystywanych do izolacji lub w których przebywają pracownicy. Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do 2 kwietnia. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych.

Po wyjściu z domu

Wychodzenie z domu należy jeszcze bardziej ograniczyć. – To nie jest czas na poprawianie kondycji fizycznej – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dozwolone są krótkie spacery.

Należyprzy nich  zachować 2 metry od drugiej osoby za wyjątkiem, gdy rodzice opiekują się dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi.

Od 1 kwietnia osoby niepełnoletnie będą mogły wychodzić z domu tylko z osobą dorosłą.

Wejścia do parków, skwerów, bulwarów i na plaże zostaną utrudnione. Mają się tym zająć samorządy.

Wprowadzony został zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich.

W zakładach pracy

Nowe ograniczenia dotyczą także miejsc pracy. Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom.

Stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra. Pracownicy mają ponadto obowiązek używania rękawiczek. Te zasady wejdą w życie od 5 kwietnia.

Ponadto od 1 kwietnia zamknięte zostają wszystkie gabinety kosmetyczne i fryzjerskie.

Jeśli chcemy, żeby po paru miesiącach życie społeczno-gospodarcze po kilku miesiącach wracało do normalności, to musimy te rozwiązania wprowadzić – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.