9 mln zł to wartość dofinansowania z Funduszy Norweskich, przyznanych Kowarom na realizacje programu „Zielono-niebieskie Kowary”. Tak dużych pieniędzy nie dostało żadne inne miasto z 19 polskich miast, którym przyznano wsparcie. W naszym regionie dotację otrzymała też Leśna, a na liście rezerwowej jest Karpacz, miasto Kamienna Góra i Gryfów.  

Do Kowar trafi 9 394 624 zł, czyli 85 proc. wartości opracowanego tam projektu, który ma uczynić  miasto nad Jedlicą ekologicznym oraz jeszcze bardziej przyjaznym mieszkańcom i turystom. W ramach projektu, który będzie realizowany do 2024 r. , m.in.  wyremontowany zostanie  przepływowy  zbiornik retencyjny na potoku Bystra wraz ze stworzeniem wokół niego obszaru bioretencji i przygotowaniem  rekreacyjno-edukacyjnej ścieżki pieszej; rewitalizacja w kilku miejscach terenów zieleni z zastosowaniem systemu nawadniania; budowę zbiorników na wodę deszczową oraz  ogrodów; montaż fontanny pływającej w Parku Rekreacji Rodzinnej;  w Kowarach; remont fontanny przy urzędzie miejskim wraz montażem zbiornika na wodę deszczową; budowę systemu nawadniania na stadionie Olimpii; utworzenie ścian zieleni i zielonych przystanków;  oznakowanie i zagospodarowanie tras rowerowych; budowę systememu ładowania komórek z wykorzystaniem fotowoltaiki.

Te pomysły zostały najwyżej ocenione w  konkursie na dofinansowania w obszarze Zmiany Klimatu programu Środowisko Energia i Zmiany Klimatu. A swoje propozycje złożyło aż 91 podmiotów.  Środków starczyło dla 19 wnioskodawców, w tym dla osmiu z Dolnego Śląska. Wśród tych ostatnich jest też Fundacja Sędzimira, która w Leśnej realizuje projekt „Między suszą a powodzią. Błękitno-zielona infrastruktura w gminie Leśna”. Otrzyma prawie 3,3, mln zł dofinansowania.

Na liście rezerwowej znalazły się jeszcze trzy projekty z naszego regionu. Są jednak dość daleko w rankingu. Na 31. miejscu Karpacz z projektem „Zielono-niebieski Karpacz – wdrożenie działań adaptacyjnych, mitygacyjnych i edukacyjno-informacyjnych na terenie gminy Karpacz”;   na miejscu 59. miasto Kamienna Góra („Zapobieganie zmianom klimatu w gminie miejskiej Kamienna Góra w tym  renaturyzacja, przywrócenie funkcji biologicznych i rekreacyjnych zbiornika wodnego Zalew”) oraz Gryfów (69. miejsce – „Realizacja przedsięwzięć w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w gminie Gryfów Śląski”.     

Pieniądze na te programy pochodzą ze specjalnej puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. W zamian za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

Fot. FC urzędu miasta Kowary

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.