Obawy burmistrzów i prezydentów miast okazały się słuszne. Wielka reforma finansów, czyli Polski Ład, sprawiła, że w styczniu i lutym było mniej pieniędzy z podatków.

Niemal zaraz po tym, jak politycy prawicy przedstawili założenia Polskiego Ładu, samorządowcy zaczęli lamentować. Dla nich takie zmiany, jak zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł czy zwolnienie emerytów z płacenia podatków, oznaczało odczuwalny ubytek w kasach miast i gmin. Część tych pieniędzy otrzymują przecież samorządy.

Pierwsze wyliczenia wskazywały, że Polski Ład uderzy w samorządy, a wiele z nich będzie musiało z tego powodu ograniczyć wydatki. Rząd z kolei obiecał wypłacać rekompensaty, ale nie pokrywają one wszystkich strat. Już latem 2021 r. oszacowano, że w 2022 r. samorządy stracą ok. 13,7 mld zł. W ciągu 10 lat będzie to ponad 132 mld zł. Dla porównania – jak podała Unia Metropolii Polskich – w ciągu dekady budżet państwa zyska jakieś 27 mld zł, ale samorządy w tym czasie stracą jedną czwartą swoich wpływów z podatku PIT.

Najnowsze dane to potwierdzają. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Warszawa za styczeń i luty odnotowała około 1 mld zł wpływu z PIT, czyli o 135 mln zł mniej niż rok wcześniej. Podobna sytuacja jest w Poznaniu – spadek o 193,6 mln zł, czyli 12 proc. mniej niż w 2021 r. W Katowicach w styczniu i lutym 2021 r. wpływy podatkowe wynosiły 108,3 mln zł, teraz – 93,6 mln zł.

Chcą zmian!

O ile obniżenie PIT dla obywateli Polski jest słusznym rozwiązaniem, z którym się zgadzamy, o tyle Rząd po raz kolejny nie uwzględnił rekompensaty ubytków dochodów jednostek samorządy terytorialnego” – punktuje UMP.

I dodaje, żewiększość usług publicznych realizowana jest przez samorządy. To z ich budżetów finansowane są m.in. szkoły i przedszkola, ośrodki sportu i kultury, pomoc społeczna.

– Dzisiaj planujemy ogromne wydatki związane z zapewnieniem infrastruktury miejskiej i usług miejskich dla osób z Ukrainy, m.in. na edukację, integrację, opiekę społeczną, gospodarkę odpadami czy komunikację” – podkreśla Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu UMP.

News4Media/fot. iStock

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Wynika z tego bardzo jasno, że dla– PO-PSL-SLD-KGB-TVN-owcy NIGDY PRZ NIGDY nie powinni dostać od normalnego społeczeństw władzy a nawet udziału w tej władzy ponieważ oni taki BARDZO WAŻNY fakt jak zmniejszenie obciążeń podatkowych dla obywateli i co za tym idzie, pozostawienie większych kwot finansowych w kieszeniach OBYWATELI to dla nich WIELKI DRAMAT I SKANDAL…. Ta banda złodzieii nigdy nie powinna dostać WŁADZY . Jest takie powiedzenie moi drodzy— ,, Tam gdzie wkracza CZERWONY KOMUNISTA i PO-wiec tam umiera nadzieja a rozpoczyna się walka o przetrwanie. Taka prawda moi drodzy i taki ewidentny przykład tego widać teraz na Ukrainie. Przemyślcie to, czy tym bezczelnym oszustom warto oddać los swoich dzieci.???????

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Większość ich PO-PSL-SLD-owskich ELYT to powinna siedzieć w Zakładach Karnych a nie rządzić miastami. A co niektórzy z nich to powinni mieć stawiane zarzuty ZDRADY POLSKI i takim jaskrawym przykładem jest LYDER PO-wski niejaki Donald Tusk i Radosław Sikorski. Zawodowe kanalie anty POLSKIE…ZDRAJCY.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.