„Królowa”, jeden z najpopularniejszych miniseriali dostępnych na Netflixie był kręcony m.in. w Gryfowie Śląskim. To niemałe zdziwienie, gdyż grający tam główną rolę krawca i drag queen Sylwestra Borkowskiego Loretty (w jego rolę wcielił się Andrzej Seweryn) wraca do Polski, ale na Górny Śląsk. Gryfów Śląski został na ekranie telewizyjnym miastem górniczym dzięki obróbce cyfrowej. W produkcji wykorzystano budynki byłego zakładu odzieżowego Gryfex. Jak pisze autor monografii Gryfowa Śląskiego Jarosław Bogacki „Gryfów mógł zostać co prawda miastem górniczym w 1848 r., po odkryciu złóż węgla brunatnego, jednak jego zasoby okazały się niewystarczające. Architektura poniemieckiego zakładu Greiff-Werke, który powstał w drugiej połowie XIX w., a obecny kształt przybrał w latach 30-tych XX w., kiedy należał do rodziny Winklerów, wpisała się w potrzeby realizatorów serialu.”

Jarosław Bogacki przeanalizował bardzo dokładnie, to co się działo na ekranie serialu.

„Sceny filmu nagrywano w kilku dolnośląskich miasteczkach oraz w Paryżu. Samochodom w Polsce nadano numery rejestracyjne powiatu kłodzkiego, choć Kłodzko nie jest miastem górniczym, podobnie jak Gryfów.”

Miniserial jest bardzo popularny w Polsce. Świetne recenzje zbiera grający główną rolę Andrzej Seweryn, jak i jego filmowa córka – Maria Peszek. Jak przypomina historyk to nie pierwsza przygoda Gryfowa z filmem. Wcześniej kręcono tu sceny do takich filmów jak „Szklana Góra”, „Krzyż walecznych”, czy trylogii „Sami swoi”, a także „Gdzie jest generał” i „Kocham kino” i kilku innych.

Fot. Jarosław Bogacki oraz Netflix

1 Komentarz

  1. I po co tak „mieszać”? Numery rejestracyjne Kłodzka automatycznie nie pasowały do kopalni… no ni jak… No- można zrozumieć te budynki fabryczne grające kopalnię, lecz po co naciągać tak rzeczywistość? Turyści przyjeżdżający do Kłodzka będą szukać kopalni… Choć w innym filmie, też była wymyślona miejscowość: Lutyń

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.