Dziś rano, 9 sierpnia 2022 r. w 65. roku życia, w 40. roku kapłaństwa odszedł śp. KSIĄDZ PRAŁAT ANDRZEJ BOKIEJ, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Był jednym z najbardziej znanych i lubianych duchownych w mieście. Dał się poznać jako duszpasterz, ale również animator wydarzeń kulturalnych. Dzięki jego staraniom świątynia, o której potocznie jeleniogórzanie mówili Kościół Garnizonowy, przeszła gruntowny remont i wróciła do swojej świetności. Andrzej Bokiej od lat zmagał się z ciężką chorobą. Będzie nam go brakowało.

Pożegnanie księdza Andrzeja odbędzie się o 11:30 w piątek (12 sierpnia), z mszą o godzinie 12 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ksiądz Pułkownik Prałat doktor Andrzej Bokiej urodził się 17 lipca 1957 roku w Jeleniej Górze. Rodzice, Bolesław i Maria (z domu Kumielewska) byli dla młodego Andrzeja i jego brata Juliusza przykładem wiary, dobroci i ciężkiej pracy. Ksiądz Andrzej dorastał w Jeleniej Górze, gdzie ukończył szkołę podstawową i średnią.

Po studiach teologicznych na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu otrzymał święcenia kapłańskie 22 maja 1982 roku. Na tej też uczelni obronił doktorat w 1988 roku i otrzymał stanowisko Adiunkta w Katedrze Nauk Społecznych i Socjologicznych Religii Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu. Po ukończeniu nauk, Ks. Bokiej wykładał w seminarium we Wrocławiu i Legnicy oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Radiotechnicznych w Jeleniej Górze.

Ks. Bokiej rozpoczął swoją posługę w Oławie w parafii pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła, następnie służył we Wrocławiu na Nowym Dworze w parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej i w parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny na Pisaku. W 1989 roku otrzymał stanowisko Notariusza Metropolitalnej Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu. Najdłuższy okres posługi odbył tu, w Jeleniej Górze. W 1991 roku przejął rolę proboszcza w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym czasie Ks. Andrzej służył także jako kapłan służb mundurowych i pułkownik w Garnizonie Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

Służba w Jeleniej Górze, jego rodzinnym mieście, na parafii i w kościele które kochał była dla Ks. Bokieja niezmiernym honorem. Podczas probostwa Ks. Andrzeja, kościół został podniesiony do rangi Sanktuarium po otrzymaniu łaski sprawowania pieczy nad Relikwiami Drzewa z Krzyża Świętego. Ksiądz Bokiej z dużym zaangażowaniem prowadził prace renowacyjne na terenie kościoła między innymi konserwacje XVIII-wiecznych fresków, empor i odremontowanie barokowych organów. Razem z parafianami, Ks. Bokiej wspierał wiele inicjatyw charytatywnych na rzecz naszej wspólnoty, oraz potrzebujących w kraju i zagranicą.

Ks. Andrzej był pomysłodawcą, organizatorem i dyrektorem generalnym Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej „Silesia Sonans”, oraz założycielem młodzieżowej orkiestry kameralnej o tej samej nazwie promującej utalentowaną młodzież z naszego regionu. Festiwal „Silesia Sonans”, który odbywa się każdego września od 1998, jest jednym z wielu koncertów i wydarzeń kulturalnych zrealizowanych w naszym przepięknym kościele.

Za swoją pracę i usługi Ks. Bokiej został odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym, Srebrnym i Złotym Odznaczeniem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. Bokiej służył w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego do śmierci 9 sierpnia 2022 roku kiedy odszedł po długiej walce z nowotworem.

1 Komentarz

  1. Wspaniały człowiek obdarzony wielką wiedza i kultura osobista a zarazem skromny wrażliwy zwyczajny człowiek z którym zawsze było można porozmawiać bez zadęcia i obawy że to Ksiądz Odpoczywaj w pokoju wiecznym i módl się za tych którzy byli życzliwi i nieżyczliwi na Twojej ziemskiej drodze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.