Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył zawiadomienie o propagowanie nazizmu przez najbardziej zagorzałych kibiców Karkonoszy Jelenia Góra. Jak czytamy w komunikacie zatytułowanym „Neonaziści na stadionie w Jeleniej Górze” opublikowanym na facebookowym profilu ośrodka zgłoszenie ma związek z z umieszczeniem podobizny członka Ku Klux Klanu na transparencie prezentowanym podczas oficjalnego meczu klubu. Z kolei na zdjęciu z akcji wspierania służby zdrowia na koszulce jednego z kibiców prezentowane jest logo neonazistowskiej organizacji Blood & Honour. Zdjęcia te opublikowano 16 maja oraz 28 kwietnia 2020 i jest widoczne na profilu kibiców Karkonoszy.

Blood & Honour (Krew i Honor) to założona przez Iana Stuarta w 1987 roku neonazistowska organizacja przestępcza, wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Nazwa Krew i Honor nawiązuje do motta Hitlerjugend – Blut und Ehre. Organizacja propaguje rasizm, homofobie oraz antysemityzm.

Krew i Honor funkcjonuje w kilkunastu krajach, między innymi w Polsce. Przez rząd Kanady została uznana za organizację terrorystyczną.

Za tego typu przestępstwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W wyniku tego incydentu ogromne straty wizerunowe poniósł sam klub KS Karkonosze oraz miasto Jelenia Góra. Poszkodowani też moga się czuć pracownicy służby zdrowia, którzy zgodzili się na zdjęcie z „fanatykami”, jak siebie okresla ta grupa kibiców Karkonoszy, jeleniogórskiego klubu.

W związku ze sprawa oświadczenie wydał jeleniogórski szpital:

„Szpital jednoznacznie i radykalnie odcina się i potępia jakiekolwiek zachowania o podłożu rasistowskim. Wartością nadrzędną szpitala jest pomaganie wszystkim potrzebującym. Z naszej wstępnej analizy wynika, że zdjęcia, o których mowa dotyczą sytuacji przekazania darów na rzecz szpitala (w trakcie pandemii) przez kibiców klubu Karkonosze Jelenia Góra na przełomie kwietnia/maja 2020. Podczas przekazania darów (były to m.in.: żele do dezynfekcji, maseczki czy woda mineralna), kibice poprosili o wspólne zdjęcie z pracownikami szpitala, którzy zgodzili się, nie będąc świadomym znaczenia napisu na bluzie jednego z kibiców. Bez względu na powyższe fakty, dyrekcja szpitala podejmuje już kroki w celu dokładnego wyjaśnienia tej sytuacji, w tym m.in. identyfikacji osób znajdujących się na zdjęciach. Do czasu wyjaśnienia wstrzymuje się od dalszego komentarza. Jest też otwarta na współpracę z wszystkimi właściwymi organami.”

Do sprawy niebawem wrócimy.

23 komentarze

 1. 20 pajacyków i od razu kibole? Może jeszcze ultrasi? Normalnie jeleniogórska „Żyleta”!

 2. ale to, że wsparli medyków zostało pominięte. dlaczego nj24 nie pisało o kibicach gdy wspierali domy dziecka w święta? najlepiej powielić coś na czym można sobie nabić wyświetleń na stronie i wszystkich kibiców wrzucić do jednego wora. gratuluję autorowi artykułu szufladkowania ludzi – poziom dziennikarstwa na najwyższym poziomie. proponuję jeszcze dopisać do artykułu, że osoby te na pewno są niezaszczepione i przyczynią się do wybuchu ogniska 4 fali w Jeleniej Górze. i śmierci naszego miasta. podobno wolny kraj ale skandal z powodu napisu na bluzie…

  • Nie pie.rdol synek, naziol jest naziol, i oddanie krwi nic nie zmienia! Adolf też kochał psy, rozumiesz aluzję?

  • A co ma wspólnego wspieranie domów dziecka z promowaniem nienawiści rasowej i narodowościowej? Nic! Niech szalikoskini nie wybielają się przy użyciu pokrzywdzonych życiowo czy lekarzy, a przynajmniej niech nie wiążą tej pomocy z tym brunatnym bełkotem. Czemu nie przeszkadza ci, że bandyci wokół klubu próbują legitymizować swój rasizm i przemoc podpinaniem się pod dzieci i chorych? TO jest obrzydliwe.

 3. Nie ukrywam, że na mieście murzynów mamy jak na lekarstwo, więc to jest jakiś jeden wielki absurd. Same fotki też są z jakiejś akcji wsparcia szpitala przez kiboli. A może jeszcze jakuza jest na którymś ujęciu ?

 4. Andrzej chciał zabłysnąć ale nie wyszło. Zdjęcie nawet nie pochodzi ze stadionu Karkonoszy więc jedynie ogromne straty jakie ponosi klub i miasto to takie, że wprowadza pan czytelników w błąd.

  • A gdzie masz, dzbanie, napisane, że to jest zdjęcie ze stadionu Karkonoszy? Grali jakiś meczyk w pipidówie, bo takich mają dwudziestoligowych (trudne słowo? Przeliteruj. Dwudziesta liga) przeciwników.

    • Niespełna rozumu osoby szukaj przed lustrem, ewentualnie włącz kamerę i zobaczysz razem z efektem klikania w klawiaturę.

     • „zobaczysz razem z efektem klikania w klawiaturę” – qrwa, koleś, ile ty masz lat? Cztery? Rajmund… To jest imię czy tak na ciebie wołali w PGR? Matka musiała cię bardzo nie kochać…

     • do ziomdzbana

      mnie kochała matka, ciebie najwyraźniej ktoś skrzywdził. nie miałeś matki, że zazdrościsz miłości mojej jaką mnie obdarowała? mogę mieć dla ciebie 4 lata, ale to ty jak gimbus używasz słów przez Q – buahaha. ktoś wprowadził ci blokadę rodzicielską i nie możesz przeklinać bo system blokuje?

   • Przeczytaj sobie tytuł, a jeżeli czegoś nie rozumiesz to lepiej sobie przeliteruj, czy zbyt trudne? Dzbana szukaj przed lustrem, nie zniżę się do twojego poziomu. Zabłysnąłeś jak Andrzej. Brawo!

    • „na transparencie prezentowanym podczas oficjalnego meczu klubu.” – gdzie masz, dzbanie, napisane, że to stadion w JG? Idź do urzędu miasta i poproś, żeby ci wbili w dowodzie osobistym „Rajmund Dzban”.

     • do ziomdzbana

      po co mam mieć wbite coś co masz wbite ty? chciałeś zabłysnąć ale ci nie wyszło. „ku klux klan na stadionie Karkonoszy” – czego nie rozumiesz? jak już taki jesteś za pójściem do urzędu to idź i niech podarują ci mapę i zobacz gdzie jest stadion Karkonoszy, na wyjeździe? buahaha.

 5. Przez kilku palantów, którzy bezmyślnie chcą zabłysnąc przed panienkami -bo przede mną napewno nie- cierpi cały klub. Jak takie golone pały bedą dalej psuć wizerunek „Kakonoszom” i Jeleniej Górze, to przestaęe chodzić na mecze.

  • Jeżeli chciałbyś aby mężczyźni przed tobą zabłysnęli to źle trafiłeś, stadion nie jest tęczowy i lgbt. Przestań chodzić na mecze, zapisz się na balet lub jakąś paradę równości, tam będziesz szczęśliwszy. Wielce mądry, a używa epitetów typu palant na osoby o których nic nie wie. Właśnie w tym momencie pokazałeś ile jest wart twój intelekt sprowadzający się do rynsztoku.

 6. Miłość Wiara Walka Odpowiedź

  Lewackie śmieci już się srają ! Cieszę się ze w naszej „czerwonej kotlinie” zaczyna się normalne myślenie ! Co drugi to potomek UBekow komuch i lewak ! Więcej takiego prawego myślenia więcej takich chłopaków z prawicowej krwi i kości ! Brawo ! Na pohybel lewackim gadom !

  • lewacka potęga Odpowiedź

   Gruchę zwaliłeś? Koledzy pomagali czy sam doszedłeś? Musiałeś użyć szkła powiększającego? Dziara z orzełkiem i kotwicą nie zmyła się z ramienia? Te dziary z chipsów tak mają, uważaj! No, to teraz pakuj tornisterek i popi.erdalaj do szkółki. Nie zapomnij iść na lekcję religii, może coś nowego księżulo powie, może cię nawet przytuli? A na drugi raz, zanim coś napiszesz, to zapytaj mamusię, czy tak można. Uwaga, mamusia może być zajęta z sąsiadem, najpierw zapukaj.

 7. Rajmundek, jaki ty jesteś zabawny, taki trochę niedorozwinięty. Piszę przez „q”, żeby redakcja się nie musiała zastanawiać nad wstawieniem kropek. A jeśli wspominasz o gimbazie, to małe litery na początku zdania raczej wskazują na to, że jeszcze długa droga przed tobą. Aha, matka cię nie mogła kochać, bo ty nie masz matki, uciekła z krzykiem, jak tylko ciebie zobaczyła. Zresztą stary też wolał iść do pierdla, żeby tylko cię nie oglądać. I nie odpisuj już, bo ci się przewody przepalą pod deklem.

  • do ziomdzbanek Odpowiedź

   chciałeś zabłysnąć ale znów nie wyszło… teksty o matce i „starym” na najwyższym poziomie inteligencji. brawo! mnie to nie ruszyło ale mam nadzieję, że dowartościowałeś się tymi wpisami i, że inteligencie kiedyś poczujesz co to znaczy brak matki i ojca. lepiej się czujesz?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.