Liberec, czeskie miasto, oddalone od Jeleniej Góry o 71 km, może stać się w przyszłości kolejnym miastem partnerskim Jeleniej Góry. Pierwszy krok już jest zrobiony. Samorządy podpiszą 11 lutego umowę o współpracy.

Z Libercem już od dawna mamy rozmaite kontakty, zarówno na platformie samorządów, jak i znajomości instytucji, czy pojedynczych ludzi, więc umowa tylko przypieczętuje i potwierdzi aktualny stan. Będzie to też dokument, który ułatwi, zarówno nam, jak i Czechom sięganie do funduszy transgranicznych, gdy pojawią się takie możliwości. Niewielka relatywnie odległość i już istniejąca realna współpraca pozwoli na zacieśnienie związków – pisze na FB Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Liberec jest stolicą kraju libereckiego (odpowiednik naszego województwa). Jest tu sporo do zwiedzania. Zaczynając od góry Jeszted z wieżą widokową, przez najdłuższą międzymiastową linię tramwajową w kraju, najstarsze ZOO w Czechach, słynne z białych tygrysów bengalskich, po wspaniałą starówkę z zabytkowym ratuszem i ogród botaniczny. Liberec jest dość chętnie odwiedzanym miastem przez osoby poszukujące aktywnego wypoczynku. Oprócz kompleksu narciarskiego w mieście istnieją dwa aquaparki basen oraz Centrum Babylon (część kompleksu hotelowego i rozrywkowego) oraz jedno odkryte kąpielisko.

FOT. VisitLiberec J. Jaurus

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.