Na oficjalne, uroczyste otwarcie placówki stawili się samorządowcy z okolicznych gmin. Każdy z prezentami: zabawkami, grami, i zestawami dla dzieci. W Janowicach Wielkich na przedszkole czekali 30 lat.

Do tej pory przedszkole mieściło się w szkole podstawowej. Dzieci przebywały w ciasnych pomieszczeniach. Część z nich była zlokalizowana na poddaszu. Teraz mają maluchy luksusowe warunki. 700 metrów kwadratowych, pięć sal dydaktycznych, pełne zaplecze socjalno-sanitarne a także brak barier architektonicznych.

Koszt budowy nowego przedszkola to niemal 4 miliony złotych, z czego ponad 70 procent pochodzi z dofinansowania.

Wójt Janowic Wielkich Kamil Kowalski oraz dyrektorka przedszkola Joanna Zawadzka nie kryli zadowolenia, że inwestycję udało się tak sprawnie przeprowadzić. Szczególne podziękowania skierowali do Wioletty Borowy, emerytowanej dyrektor przedszkola oraz Renaty Kwiatek, naczelnik Wydziału Zarządzania ZIT AJ w Urzędzie Miasta Jelenia Góra za zasługi i zaangażowanie włożone w przygotowanie do budowy i jej realizację. Otwarcie przedszkola było okazją do wręczenia nagrody Agnieszce Dzióbek, zwyciężczyni konkursu na nazwę nowego przedszkola.

Pierwsze przedszkole w Janowicach Wielkich powstało w 1955 roku w budynku Pałacyku w Trzcińsku, w którym w okresie przedwojennym mieszkała rodzina właściciela papierni. Do 1983 roku funkcjonowało pod patronatem Fabryki Papieru, a od 1984 roku podlegało Gminnemu Zespołowi Szkół. Od 1992 roku Przedszkole Publiczne w Janowicach Wielkich stało się niezależną placówką z siedzibą w budynku Szkoły Podstawowej. Rozwijało się w kolejnych latach, ostatecznie zajmując sale w kilku miejscach na terenie szkoły, co stanowiło duży dyskomfort dla dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Ponadto główna część przedszkola zlokalizowana była na poddaszu, co wiązało się z problemem dostępności dla dzieci niepełnosprawnych czy długości drogi ewakuacyjnej. W dotychczasowej siedzibie przedszkola brakowało placu zabaw, pokoju pedagogiczno-psychologiczno-logopedycznego, dużej sali umożliwiającej organizację przedstawień czy pokoju nauczycielskiego. 

Budowa obiektu zrealizowana została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Jeleniogórskiej ZIT AJ. Łączny koszt inwestycji to 3 921 319,50 zł   Dofinansowanie w ramach ZIT AJ:  2 626 869,46 zł (72,21%). Pozostała część to wkład własny gminy.

Przedszkole jest budynkiem jednokondygnacyjnym o pow. użytkowej  705 metrów kwadratowych. Przed budynkiem znajduje się 8 miejsc postojowych i jedno dla osób niepełnosprawnych. Budynek ogrzewa pompa ciepła typu powietrze – woda o mocy 40 kW. Obiekt jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

W budynku może przebywać maksymalnie 139 osób, w tym 125 dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat, rozmieszczonych w 5 salach dydaktycznych, w tym 2 przedzielonych mobilną ścianką, dzięki której można stworzyć jedną dużą salę. Każda z sal dydaktycznych posiada osobny dostęp do przynależnej łazienki i WC. Szatnie dla dzieci zlokalizowane są przy wejściu głównym do budynku. Część kuchenna obejmuje pomieszczenia przygotowania posiłków, wydawalnie, zmywalnie oraz pomieszczenia socjalne dla obsługi.

Posiłki  dla dzieci dostarczane są w formie cateringu z kuchni Szkoły Podstawowej przy wykorzystaniu zakupionego w tym roku przez Gminę elektrycznego samochodu marki Mercedes. Zaplecze kuchenne budynku przeznaczone jest do rozdziału i ewentualnego podgrzania posiłków. Każda sala wyposażona jest w system nagłośnienia oraz sprzęt do odtwarzania muzyki. Zamontowane są kamery monitoringu wraz z czujkami ruchu. Przedszkole zostało objęte nadzorem firmy ochroniarskiej. Przed głównym wejściem zamontowano videodomofon.

Informacje i fot. Gmina Janowice Wielkie

2 komentarze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.