Codziennie jeleniogórskie piekarnie, sklepy spożywcze, hurtownie owoców przekazują żywność dla uchodźców z Ukrainy. Hitem wśród dzieci są powidła śliwkowe. Od dzisiaj (16 marca) Ukraińcom będą nadawane numery PESEL. To pozwoli im o staranie się między innymi o zasiłki i inną pomoc socjalną. Pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze oraz urzędników magistratu czeka mnóstwo pracy.

– Codziennie przygotowujemy dla uchodźców z Ukrainy ciepłe obiady oraz paczki żywnościowe. Zaobserwowaliśmy, że dzieciom najbardziej smakują powidła śliwkowe. W połączeniu ze świeżym chlebem lub bułkami od jeleniogórskich piekarzy, to smaczne śniadanie lub kolacja – mówi Bogusław Gałka, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Jeleniej Górze.

Żywności nie zabraknie

Towarzystwo, korzystając z żywności dostarczanej z Banku Żywności oraz z rezerw, które zgromadziło wcześniej a także z darów od lokalnych firm i hurtowni, wspiera codziennie kilkaset osób. Obiady – najczęściej solidne zupy z wkładką mięsną – dostarczają do miejsc, gdzie nocują Ukraińcy. Jest także grupa osób, które przychodzą z menażkami do schroniska im. św. Brata Alberta przy ulicy Grunwaldzkiej w Jeleniej Górze i zabierają ciepły posiłek dla gości z Ukrainy, których przyjęli w swoich domach. – Żywności nie zabraknie – deklaruje prezes Gałka. W 30-kilogramowych paczkach, które w Schronisku im. św. Brata Alberta przygotowują dla Ukraińców, znajdą się między innymi makarony, puszki mięsne i z rybami, słoiki z warzywami, dżemy i inna trwała żywność. Dzięki piekarniom między innymi państwa Mrugałów i Mirosiów zapewnione jest świeże pieczywo. Markety jeleniogórskie oraz hurtownie owoców i warzyw przywożą dla uchodźców świeże produkty. Najszybciej rozchodzą się banany, pomarańcze i inne cytrusy. – Taka postawa darczyńców jest bardzo ważna – podkreśla Bogusław Gałka.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak wyjaśnia, że lokalnych firm spieszących uchodźcom z pomocą jest bardzo dużo i ich listę magistrat planuje umieścić w internecie. To taka forma podziękowań i docenienia tego co robią.

Pomoc humanitarna ( żywność, odzież, kosmetyki, chemia domowa i inne niezbędne rzeczy) dla uchodźców z Ukrainy jest udzielana bezpłatnie tylko osobom zarejestrowanym w Centrum Zarządzania Kryzysowego, które obecnie znajduje się na ulicy Podwale 25 (Galeria Nowy Rynek). Punkt jest otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach 8-20, a w niedzielę w godzinach 9-19. Numer tel. do punktu: 783 295 333. Punkt przyjmowania darów dla uciekinierów z Ukrainy znajduje się w Jeleniej Górze przy ulicy Okrzei 10. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 18.00 a w soboty od 10.00 do 15.00.

Od dzisiaj numery PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Przed urzędnikami miejskimi i pracownikami MOPS w Jeleniej Górze trudne chwile, bowiem od dzisiaj (16 marca) Ukraińcy mogą starać się o nadanie numeru PESEL. To zapewni im między innymi podjęcie legalnej pracy, kontynuowanie nauki w szkole lub na uczelni, opiekę zdrowotną a także korzystanie z świadczeń rodzinnych i opiekuńczych.

Numery PESEL otrzymają osoby ze statusem UKR. Osoba, która będzie wypełniała formularz – podobny do wniosku o dowód osobisty – będzie musiała też podać datę wjazdu do Polski. Status UKR dotyczyć bowiem będzie tylko osób, które przekroczyły bezpośrednio granicę polsko-ukraińską po 24 lutego.

Dla samorządów procedura nadania numeru PESEL Ukraińcom oznacza wzmożoną pracę. Gminy planują uruchomienie dodatkowych stanowisk, ale kolejek pewnie nie da się uniknąć. Procedura nadania jednego numeru PESEL z pobraniem odcisków trwa ponad 30-40 minut. -Nie jesteśmy w stanie oszacować nawet przybliżonej ilości osób, które w najbliższych dniach mogą pojawić się w celu uzyskania numeru PESEL, gdyż część z przebywających w Jeleniej Górze osób, jest tutaj tylko przejazdem – tłumaczy prezydent Jerzy Łużniak.

– Oceniamy, że możemy mieć dodatkowo do obsłużenia około 1000 osób – mówi Wojciech Łabun, dyrektor MOPS w Jeleniej Górze. By sprawnie rozpatrywać wnioski o zasiłki, Ośrodek zatrudnił dwie osoby, mówiące po polsku i ukraińsku. Planuje na swojej stronie internetowej zamieścić w języku ukraińskim niezbędne informacje o zasadach przydzielania zasiłków. – Są też świadczenia dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – dodaje Wojciech Łabun.

Dodatkowo obywatele Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Polsce, będą mogli skorzystać ze specjalnego jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł na jedną osobę. Będzie je można przeznaczyć na pokrycie bieżących wydatków na utrzymanie. Wniosek o świadczenie będzie składany do ośrodka pomocy społecznej. Na wypłatę zasiłków dla uchodźców do gmin ma trafić dotacja celowa z budżetu państwa.

Specustawa, która wchodzi w życie dzisiaj przewiduje ponadto wiele innych form wsparcia uchodźców z Ukrainy. Informacje szczegółowe znajdą się na stronach rządowych oraz poszczególnych gmin.

Na Dolnym Śląsku przebywa obecnie 150 tysięcy uchodźców z Ukrainy. W Jeleniej Górze jest ich blisko 500, w tym 260 dzieci. Wszyscy mają zapewnione noclegi i wyżywienie.

2 komentarze

  1. Mały kulawy kaczy gitler z Żoliborza chce wciągnąć NATO w otwarte starcia militarne z Rosją. Wizyta śmierd.ziela w Kijowie wywołała wściekłość w strukturach dowodzenia NATO. Wsadzić kulosa w Miga-29 w Malborku i niech leci w piss.du.

  2. Janusz z bloku Odpowiedź

    Obywatele wrogiego kraju, z polskim peselem, na polskich zasiłkach. Genialne.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.