Tradycyjne dokumenty będziemy mogli schować na dnie szuflady. Na pamiątkę. Bo już wkrótce całkowicie legalnie zastąpi je cyfrowa wersja w rządowej aplikacji.

Czym jest mObywatel? To aplikacja na smartfony wydana początkowo przez Ministerstwo Cyfryzacji, a obecnie przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. W jednym miejscu są zgromadzone wszystkie najistotniejsze sprawy – od e-recept przez dane o polisie i przeglądzie samochodu, paszport covidowy aż po elektroniczne wersje dokumentów: dowodu osobistego, legitymacji szkolnej bądź studenckiej i prawa jazdy. Program dostępny jest do pobrania w Google Play i App Store, a do jego użytkowania niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Zyskają moc prawną

Choć mObywatel już jest w użyciu od dawna, to jednak elektroniczny dowód osobisty okazywany w ten sposób nie musiał być honorowany w urzędach czy sklepach. Wkrótce ma się to zmienić. Na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy, która ureguluje tę kwestię.

„Obecnie potrzeba posiadania cyfrowych dokumentów stała się bardziej powszechna i w większym stopniu odczuwalna. Jest ona determinowana wygodą, stylem życia. Obywatele oczekują możliwości potwierdzenia swojej tożsamości (a także potwierdzenia uprawnień czy dokonywania płatności za usługi publiczne) w sposób zdalny. W obecnym stanie prawnym dokumenty elektroniczne nie są w pełni zrównane w skutkach prawnych z analogicznymi dokumentami wydawanymi i funkcjonującymi w formie tradycyjnej, a przez to często nie są uznawane w relacjach obywatel – urząd, obywatel – obywatel czy obywatel – biznes. Potrzeba udostępnienia równoważnego dokumentom tradycyjnym rozwiązania cyfrowego i wskazania, w których sytuacjach można je stosować jest sygnalizowana przez administrację, biznes oraz obywateli” – czytamy w uzasadnieniu projektu Ministerstwa Cyfryzacji.

Oznacza to, że aplikacja w telefonie stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym, z którym załatwimy sprawy bankowe i urzędowe oraz potwierdzimy naszą pełnoletność np. w czasie zakupów.  I to już niedługo, bo przyjęcie projektu zaplanowane jest na drugi kwartał 2022 roku.

Jeszcze więcej funkcji

W wersji 2.0 mObywatela znajdziemy jeszcze kilka nowych udogodnień. Wśród nich pojawi się m.in. możliwość dokonywania wpłat, np. podatków, gdzie do dyspozycji będą również wypełnione formularze. Aplikacja wyśle też powiadomienia o ważnych zmianach w sprawach, takich jak przyjęcie dziecka do przedszkola, zwrot podatku czy otrzymanie dofinansowania z zasobów gminy. Ponadto program zintegrowany będzie z kluczowymi rejestrami – w ciągu kilku chwil możliwe będzie też udzielenie pełnomocnictwa innej osobie, która załatwi za nas urzędowe sprawy.

Ucieszą się również świeżo upieczeni kierowcy, którzy będą mogli niezwłocznie po zdaniu egzaminu legitymować się wirtualnym prawem jazdy, zanim otrzymają je w tradycyjnej formie.

News4Media/fot. https://www.malopolska.uw.gov.pl/

1 Komentarz

  1. A jak bardzo się zdziwi mobywatel za granicą, jak będzie chciał pokazać policji komórkę.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.