Muzeum Narodowe we Wrocławiu od 1 stycznia 2022 roku otrzyma status państwowej instytucji kultury. Dla zwiedzających oznacza to poszerzenie oferty muzeum oraz ciekawe i prestiżowe wystawy, które będą mogli oglądać w tej placówce.

Przekształcenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu w państwową instytucję kultury podniesie jej prestiż, umożliwi dalszy rozwój oferty kulturalnej i edukacyjnej oraz pozwoli na zwiększoną promocję dziedzictwa kulturowego i historycznego Dolnego Śląska, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Organem prowadzącym Muzeum Narodowe we Wrocławiu był od 1998 roku samorząd województwa dolnośląskiego. Od 2006 roku współprowadzącym zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

FOT.FB Muzeum Narodowe Wrocław

Akt przekształcenia MNWr w państwową instytucję podpisali wczoraj (29 listopada) prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

„Polska zasługuje na to, aby jej kultura była w znacznie większym zakresie otoczona opieką państwa. (…) Środki dotychczas przeznaczane na Muzeum Narodowe we Wrocławiu będą teraz zwielokrotnione. Potrzeby w województwie dolnośląskim są bardzo szerokie, dlatego jestem przekonany, że będą to pożyteczne inwestycje” – mówił podczas konferencji prasowej prof. Piotr Gliński.

Przekształcenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu w państwową instytucję kultury podniesie jej prestiż oraz pozwoli na zwiększoną promocję dziedzictwa kulturowego i historycznego Dolnego Śląska – powiedział Cezary Przybylski. W ten sposób umacniamy pozycję Muzeum jako bardzo ważnej instytucji na muzealnej mapie naszego kraju”.

Decyzje o przekształceniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w instytucję państwową to spełnienie marzeń naszych poprzedników i nas samych” – mówił dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „W ten sposób uwieńczone zostają trwające dziesięciolecia starania mojego poprzednika – dyrektora Mariusza Hermansdorfera. To dla nas jednocześnie zaszczyt, jak i ogromne wyzwanie. To wdzięczność i świadomość tego, że stajemy się już także nominalnie jednym z najważniejszych muzeów w naszym kraju” – dodał dyrektor.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.