O tym, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, przekonali się jeleniogórzanie, rozpakowując w poniedziałek (15 marca) 38 palet z darami dla uchodźców z Ukrainy, które przekazali mieszkańcy niemieckiego miasta Erftstad. Nie tak dawno, to my wspieraliśmy Niemców, gdy ich miasto zniszczyła straszna powódź.

Przywieźliśmy między innymi łóżka polowe, materace, poduszki, przedmioty pierwszej potrzeby dla dzieci, żywność i pieluchy – wyliczał Michael Rosemeyer ze Stowarzyszenia Przyjaźni i Współpracy Jelenia Góra-Erftstadt.

binary comment

Prezydent Jeleniej Góry wysłał do wszystkich miast partnerskich prośbę o pomoc uchodźcom znajdującym się w stolicy Karkonoszy. Jednym z pierwszych, które odpowiedziały było Erftstadt – miasto, z którym Jelenia Góra współpracuje od 1991 roku. Podczas wczorajszej (16 marca) konferencji, zarówno Jerzy Łużniak jak i Michael Rosemeyer podkreślali wagę, trwającego już kilkanaście lat partnerstwa.

Nasza współpraca jest bardzo istotna i pokazuje, że solidarność pomiędzy Jelenią Górą i Erfstadt jest coraz silniejsza. Tak jak my pomagaliśmy miastu Erftstadt po powodzi w 2021 roku, tak teraz nasi partnerzy bardzo szybko odpowiedzieli na prośbę o pomoc” – powiedział Jerzy Łużniak.

Uważamy, że sensem naszego partnerstwa między miastami Jelenia Góra i Erfstadt i naszego Stowarzyszenia jest wspólna pomoc osobom poszkodowanym. Ta pomoc powinna polegać na tym, że okażemy wsparcie w każdej dziedzinie, w jakiej tylko będziemy mogli to uczynić. Chcemy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby pomóc uchodźcom i pokazać naszą solidarność jako Europa” – dodał Michael Rosemeyer

Mimo zorganizowania w przeciągu zaledwie kilku dni tak dużego transportu, mieszkańcy Erftstadt nie spoczywają i organizują kolejną pomoc dla uchodźców, którzy przyjechali do Jeleniej Góry. Już jutro do stolicy Karkonoszy ma trafić kolejny TiR pełen niezbędnych artykułów.

Oprócz pomocy uchodźcom, znajdującym się w Jeleniej Górze, organizowane jest również wsparcie dla miast na Ukrainie. Część z otrzymanych darów jest przekazywana potrzebującym za naszą wschodnią granicą

Systematycznie wysyłamy pomoc do miast, z którymi współpracujemy. Wczoraj wyjechał transport do Tarnopola i w tym tygodniu prawdopodobnie pojedzie jeszcze wsparcie do Równego. – powiedział prezydent Jeleniej Góry.

Wsparcie finansowe zadeklarowali mieszkańcy amerykańskiego City of Tyler. Wczoraj z jego burmistrzem rozmawiał on-line prezydent Jeleniej Góry.

wap.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.