Na ten moment czekaliśmy 444 dni – napisali dzisiaj wykonawcy z koncernu PORR najdłuższego w Polsce, pozamiejskiego tunelu drążonego w skale. Tunel o długości 2300 metrów powstaje pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice, na 16-kilometrowym odcinku drogi S3 od Bolkowa do Kamiennej Góry. Przebicie tunelu udokumentowano na filmie. Obejrzyjcie.

W tunelu powstaną dwie nawy główne, którymi będą jeździć samochody: lewa (wschodnia) o długości 2301,88 m oraz prawa (zachodnia) krótsza o 30 m. Projekt przewiduje także osiem przejść ewakuacyjnych poprzecznych i jeden przejazd awaryjny w środku tunelu.

GDKIA

Wykonawcą robót jest koncern PORR. Dzisiejszy dzień to święto dla drogowców z tej firmy.

Tunel został wydrążony w skale przy użyciu metody NATM (Nowa Austriacka Metoda Tunelowania). Taki sposób budowy wybrano z uwagi na duży przekrój poprzeczny dwunawowego obiektu.

W ramach tego odcinka S3 powstaje jeszcze jeden tunel, o długości 320 m (technika odkrywkowa). Dzięki obu możliwe będzie poprowadzenie drogi S3 przez masyw Gór Kaczawskich i Gór Wałbrzyskich, między obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice.

GDKIA
GDDKiA

1 Komentarz

  1. No żebyście się nie po…. ze szczęscia. Wielki mi cud tunel o długości 2,5km sukces na skalę światową. Nie daleko za Polską granicą w Niemczech jest 4,5km tunel zbudowany chyba z 30lat temu i na obwodnicy Drezdna na autostradzie A17 są 2 tunele o łącznej długości 4km i też wybudowane bardzo dawno. Trzeba się chwalić ale wielki wyczyn inżynieryjny to nie jest.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.