Milionerzy. Najpoczytniejsi obecnie w Polsce pisarze zarabiają ogromne pieniądze. Wiemy, kto jest na czele stawki.

Zacznijmy od kilku liczb. Według ostatniego (z kwietnia 2021) raportu Biblioteki Narodowej 42 procent respondentów przeczytało w ciągu 12 miesięcy chociaż jedną książkę. Jest to dobry wynik, bo ostatni tak wysoki zanotowano sześć lat wcześniej.

Co czytamy? Pełnej odpowiedzi trudno udzielić, ale można wskazać, jakie książki kupujemy. Według cyklicznego badania BookScan w tygodniu 29 stycznia-5 lutego Polacy najczęściej wybierali nową powieść Remigiusza Mroza „Projekt Riese”. Za nią jest Nicolas Sparks z książką „Jedno życzenie”, a na trzecim miejscu „Start a Fire. Runda pierwsza” autorstwa Herytiery ps. Pizgacz.

Wspomniany Mróz to prawdziwa fabryka pisarska. Kryminały wręcz produkuje masowo. Tylko w 2021 roku wydał 6 książek. Jak ta popularność Mroza przekłada się na pieniądze.

Najlepiej zarabiający

To właśnie Remigiusz Mróz otwiera listę najlepiej zarabiających pisarzy w Polsce. Ranking przygotował wprost.pl. W 2021 r. sprzedano ponad 500 tysięcy książek tego autora. Przyjmując, że każda kosztuje średnio 29,88 zł, a Mróz otrzymuje z tego od 10 do 15 procent, to zarobił na tym ok. 3,4 mln zł.

Drugie miejsce – i to zaskoczenie – należy do Marty Galewskiej-Kustry, autorki książek dla dzieci z cyklu „Pucio”. Ich sprzedaż jest jeszcze wyższa niż kryminałów Mroza, ale pozycje pisarki są tańsze. Przy sprzedaży prawie 834 tys. egzemplarzy autorka zarobiła 2,4 mln zł.

Trzecia jest także pisząca dla dzieci Anita Głowińska, która wymyśliła białą kotkę Kicię Kocię. Rozeszło się blisko 2 mln książek, a Głowińska zarobiła na tym niemal 2,2 mln zł. To pieniądze tylko z książek, bo kolejne kwoty to wpływy ze sprzedaży maskotek Kici Koci.

Top 10

  1. Remigiusz Mróz – 3,4 mln zł
  2. Marta Galewska-Kustra – 2,4 mln zł
  3. Anita Głowińska – 2,2 mln zł
  4. Andrzej Sapkowski 2 mln zł
  5. Natia de Barbaro – 1,3 mln zł
  6. Olga Tokarczuk – 770 tys. zł
  7. Justyna Bednarek – 745 tys. zł
  8. Ałbena Grabowska – 656 tys. zł
  9. Katarzyna Bonda – 612 tys. zł
  10. Rafał Kosik – 571 tys. zł

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.