Przed tegorocznymi absolwentami szkół podstawowych stoi wybór placówki, z którą zwiążą swoją przyszłość na najbliższe lata. Właśnie teraz większość młodych ludzi zadecyduje też, w jakim kierunku pragnie rozwijać swoją karierę zawodową. Tym, którzy chcą aplikować do najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce, z pomocą przychodzi najnowszy ranking „Perspektyw”.

Najlepsi z najlepszych

Miesięcznik „Perspektywy” od wielu lat przygotowuje obszerny ranking, w którym za pomocą ściśle określonych kryteriów ocenia polskie placówki edukacyjne. W opublikowanym właśnie najnowszym zestawieniu szkół ponadpodstawowych o miano zwycięzcy walczyły licea i technika z całego kraju. Tym pierwszym zostało XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie; drugim zaś Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. W zestawieniu pojawiła się również kategoria „Szkoły olimpijskie”, w której pierwsze miejsce zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu.

Jak wypadły w tym zestawieniu szkoły z naszego regionu?

Na setnym miejscu znalazło się II LO z Wałbrzycha, a na 147. II LO z Legnicy. Na 195. świdnickie I LO., 270. miejsce zajmuje bolesławieckie I LO im W.Broniewskiego.

Jeleniogórski „Żerom” został sklasyfikowany na 291. miejscu (21. w województwie dolnośląskim). Zgorzeleckie Liceum im.Braci Śniadeckich znajduje się na 430. miejscu (27. w województwie), a na 448. II LO im. C.K. Norwida (28. miejsce w rankingu wojewódzkim).

LO w Kamiennej Górze – 700. miejsce (42. w regionie), a 850. (49.) LO w Bogatyni. Lubańskie LO – 916. (54). Pozostałe licea wypadły z tysiąca najlepszych ogólniaków w kraju. Tu link do rankingu: https://2022.licea.perspektywy.pl/rankings

Zerknijmy w ranking techników

Na 292 miejscu w kraju, 6 w województwie znalazło się Technikum nr 5 (ZSHiU im J. Kochanowskiego w Bolesławcu. Miejsce 353 to bolesławieckie technikum nr 3 im mja H. Sucharskigo – ósme w województwie. Pozostałe technika oznaczono jako miejsce powyżej pięćsetnego. 18. w regionie jest Technikum nr 2 z Bolesławca (500+), 19. w regionie ZST-E z Jeleniej Góry (500+), 23. – bolesławieckie Technikum nr 4 (500+) a 27. w regionie – jeleniogórski ZST „Mechanik” (500+).

Cały ranking techników jest dostępny pod linkiem:

https://2022.technika.perspektywy.pl/rankings

„Od wielu lat powtarzamy, że Ranking Liceów i Techników Perspektywy to profesjonalnie uporządkowana informacja. Robimy go przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji. W Rankingu Liceów i Techników korzystamy wyłącznie z zewnętrznych źródeł danych, które pochodzą z okręgowych komisji egzaminacyjnych, komitetów głównych olimpiad i Systemu Informacji Oświatowej (SIO)” – wyjaśnia Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press.

We wszystkich trzech obszarach oceniano m.in. wyniki matur uczniów wskazanych placówek, sukcesy w olimpiadach czy egzaminy zawodowe. Rankingi główne liceów i techników oraz dodatkowe, również utworzone na podstawie wyników matur, dostępne są dla kandydatów wraz ze szczegółową punktacją na stronie organizatora przedsięwzięcia.

News4Media/ fot. iStock / screen Facebook Waldemar Siwiński

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.