Michał Sporoń, nauczyciel języka polskiego, zdecydował się wytoczyć proces cywilny Barbarze Dziuk. W jego ocenia posłanka swoimi działaniami naraziła go na utratę zaufania.

Sprawa zaczęła się właściwie nie w Tarnowskich Górach, gdzie Sporoń naucza w II LO im. Stanisława Staszica, ale w Warszawie. 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jedna z przesłanek umożliwiających przerwanie ciąży jest niezgodna z polską ustawą zasadniczą. Chodzi o punkt mówiący o możliwości aborcji w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo choroby nieuleczalnej.

Zaraz potem rozpoczęły się w Polsce masowe protesty uliczne, które organizował Strajk Kobiet. W wielu miastach przez długie tygodnie odbywały się manifestacje, marsze i pikiety. Przychodziły na nie nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Jednym z nich był Michał Sporoń.

Tu trzeba zaznaczyć, że nauczyciel jest także powiatowym radnym w Tarnowskich Górach, a jedna z manifestacji odbyła się pod biurem poselskim polityczki PiS Barbary Dziuk.

„Agresja tłumu, wulgaryzm i podpalanie zniczy przy głównym wejściu do mojego biura mogło doprowadzić do tragedii. Jest niedopuszczalne, że do takich akcji nauczyciele wykorzystują nieświadomą młodzież i również do nienawiści w stosunku do funkcjonariusza publicznego. Taką postawę należy napiętnować i potraktować z najwyższym wyciągnięciem konsekwencji prawnych” – tak posłanka napisała w skardze skierowanej do kuratorium oświaty. Chciała ukarania Sporonia. Groziło mu nawet wydalenie z zawodu. Posłanka skierowała także sprawę do prokuratury.

Nauczyciel nie został jednak ukarany i teraz przechodzi do kontrofensywy. Zamierza pozwać w procesie cywilnym posłankę. Nauczyciel-radny uważa, że działania Dziuk naraziły go na utratę zaufania. Chodzi o to, że posłanka oskarażała pedagoga m.in. o zachęcanie młodzieży do udziału w protestach Strajku Kobiet.

– To pomówienie, które doprowadziło do utraty dobrego wizerunku jako nauczyciela i osoby społecznej, czyli radnego powiatu tarnogórskiego – mówi dziś Sporoń.

Barbara Dziuk nie odniosła się do sprawy.

News4Media / Fot.: Silar Wikipedia

1 Komentarz

  1. Potrzeba takich odważnych ludzi jak p.Sporoń .Ludzie ze strajku,oraz nauczyciel powinien odejść natychmiast z zawodu -zająć się tym na czym się znają.Wyjechać na Ukrainę i tam prowadzić strajki w obronie zabijanych dzieci na lini frontu ! Pokażcie światu jak z największym poświęceniem potraficie walczyć o swoje wartości. Brawo!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.