W Szklarskiej Porębie powstały Zimowe Trasy Spacerowe (ZIELONE na mapie). Zapewniają pieszym turystom komfortowe i bezpieczne warunki przemieszczania się po Karkonoszach i Górach Izerskich.

– Jesteśmy przekonani, że zachęcenie w ten sposób pieszych do skierowania swych kroków na ZTS-y spowoduje, że bez żadnego uszczerbku dla siebie nie będą chodzić po narciarskich trasach biegowych ośrodka w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Aby im to ułatwić, Zimowe Trasy Spacerowe po dużych opadach śniegu będą utwardzane skuterem śnieżnym z urządzeniem wyrównującym nawierzchnię – tłumaczą inicjatorzy ich wyznaczenia.

Zimowe Trasy Spacerowe powstały z inicjatywy Nadleśnictwa Szklarska Poręba, stowarzyszenia Biegu Piastów i Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przy wsparciu miasta Szklarska Poręba i przy akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

ZTS-y to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Gdzie indziej na świecie, na przykład w krajach alpejskich, znakomicie spełniają swoje zadanie.

– Cieszymy się, że Nadleśnictwo Szklarska Poręba jest prekursorem tego nowatorskiego rozwiązania w skali kraju. Mamy nadzieję, że inne miejscowości, w których także występuje potrzeba regulacji ruchu turystycznego, również sięgną po takie rozwiązanie. Jesteśmy przekonani, że – niezależnie od kwestii prawnych – najlepszych sposobem rozwiązywania problemów jest zaproponowanie programu zmian pozytywnych, a nie próba forsowania zakazów. Tylko w taki sposób można utrzymać na górskich szlakach atmosferę wzajemnego szacunku – dodają inicjatorzy przedsięwzięcia.

Fot. Bieg Piastów

3 komentarze

  1. Do czego to doszło ??? Jakiś absurd, znak coraz bardziej powalonych czasów. Trzeba mości pseudo turystom utwardzać pod paputki z futekiem specjalnie szlaki, nosz nieprawdopodobne. Jeszcze nie tak dano nie do pomyślenia było że turysta pakuje się na trasy dla biegaczy narciarskich niszcząc je i stwarzając zagrożenie tylko odpowiednio się ekwipuje i idzie w góry. A teraz ? Jeszcze więcej pato resortów nastawiajcie które nie dość że wypluwają ścieki do rzek to i wypluwają bezmyślnych pseudo turystów.

    • Wszyscy piesi powinni mieć zakaz wstępu do Jakuszyc w zimie. Ślady po ratraku powinny być jak czerwone światło, parkingi powinny być niedostępne dla osób bez nart.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.