W Szklarskiej Porębie powstały Zimowe Trasy Spacerowe (ZIELONE na mapie). Zapewniają pieszym turystom komfortowe i bezpieczne warunki przemieszczania się po Karkonoszach i Górach Izerskich.

– Jesteśmy przekonani, że zachęcenie w ten sposób pieszych do skierowania swych kroków na ZTS-y spowoduje, że bez żadnego uszczerbku dla siebie nie będą chodzić po narciarskich trasach biegowych ośrodka w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Aby im to ułatwić, Zimowe Trasy Spacerowe po dużych opadach śniegu będą utwardzane skuterem śnieżnym z urządzeniem wyrównującym nawierzchnię – tłumaczą inicjatorzy ich wyznaczenia.

Zimowe Trasy Spacerowe powstały z inicjatywy Nadleśnictwa Szklarska Poręba, stowarzyszenia Biegu Piastów i Karkonoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przy wsparciu miasta Szklarska Poręba i przy akceptacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

ZTS-y to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Gdzie indziej na świecie, na przykład w krajach alpejskich, znakomicie spełniają swoje zadanie.

– Cieszymy się, że Nadleśnictwo Szklarska Poręba jest prekursorem tego nowatorskiego rozwiązania w skali kraju. Mamy nadzieję, że inne miejscowości, w których także występuje potrzeba regulacji ruchu turystycznego, również sięgną po takie rozwiązanie. Jesteśmy przekonani, że – niezależnie od kwestii prawnych – najlepszych sposobem rozwiązywania problemów jest zaproponowanie programu zmian pozytywnych, a nie próba forsowania zakazów. Tylko w taki sposób można utrzymać na górskich szlakach atmosferę wzajemnego szacunku – dodają inicjatorzy przedsięwzięcia.

Fot. Bieg Piastów

3 komentarze

  1. Do czego to doszło ??? Jakiś absurd, znak coraz bardziej powalonych czasów. Trzeba mości pseudo turystom utwardzać pod paputki z futekiem specjalnie szlaki, nosz nieprawdopodobne. Jeszcze nie tak dano nie do pomyślenia było że turysta pakuje się na trasy dla biegaczy narciarskich niszcząc je i stwarzając zagrożenie tylko odpowiednio się ekwipuje i idzie w góry. A teraz ? Jeszcze więcej pato resortów nastawiajcie które nie dość że wypluwają ścieki do rzek to i wypluwają bezmyślnych pseudo turystów.

    • Wszyscy piesi powinni mieć zakaz wstępu do Jakuszyc w zimie. Ślady po ratraku powinny być jak czerwone światło, parkingi powinny być niedostępne dla osób bez nart.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.