Poczta Polska już w pierwszym kwartale tego roku przeprowadziła dużo więcej postępowań niż w tym samym okresie 2021 roku.

Jak wynika z informacji przekazanych portalowi wirtualnemedia.pl przez Ministerstwo Finansów, „w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 r. do urzędów skarbowych wypłynęło 7979 tytułów wykonawczych wystawionych przez wierzyciela – Pocztę Polską SA – z podstawą prawną egzekwowanego obowiązku”. To o ponad 5000 więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku – wówczas było to 2714.

Za egzekwowanie opłat za abonament RTV odpowiada Poczta Polska. A jest o co walczyć, bo według zgromadzonych przez KRRiT danych, 96,4 proc. spośród 13,57 mln gospodarstw domowych posiadało w 2020 roku telewizor. Abonament w tym samym okresie opłacało jednak zaledwie 680,2 tys.

W 2021 roku ściągnięto od dłużników prawie 50 mln zł. Jeśli chodzi o pierwszy kwartał tego roku, było to ok. 7,5 mln zł., przy czym wartość ta zasilona jest również przez wpływy środków za lata ubiegłe.  

Kto nie musi płacić abonamentu?

Z konieczności opłacania abonamentu RTV ustawowo zwolnieni są:

– niektórzy inwalidzi i osoby niepełnosprawne,
– seniorzy powyżej 75 roku życia,
– beneficjenci świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego,
– osoby niesłyszące,
– osoby niewidome,
– osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
– osoby spełniające kryteria dochodowe,
– osoby, które mają prawo do korzystania z niektórych świadczeń pieniężnych,
– bezrobotni,
– osoby posiadające prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
– inwalidzi i kombatanci wojenni lub wojskowi,
– członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
– osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem w niektórych branżach,
– osoby posiadające status weterana poszkodowanego poza granicami państwa.

Szczegółowy cennik abonamentu RTV dla osób objętych obowiązkiem w 2022 roku dostępny jest [TUTAJ].

News4Media/fot. iStock

2 komentarze

  1. Senacki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw podatkowych w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie został skierowany do Sejmu. Zakłada on m.in. zwolnienie z płacenia podatków dochodowych zarówno ukraińskich, jak i białoruskich przedsiębiorców w zamian za przeniesienie rezydencji podatkowej do Polski .

    Tzw. ulgą na powrót w wysokości do 85 528 zł przychodu (jest to rozwiązanie wprost zaczerpnięte z Polskiego Ładu – przyp. red.) miałyby zostać objęte te firmy ukraińskie i białoruskie, które zmienią swoją rezydencję podatkową pomiędzy 24 lutego a 31 grudnia 2022 r .

  2. Jak czytamy, nawet milion mikroprzedsiębiorców od przyszłego roku czeka kolejny wzrost składek na ZUS. Zamiast obecnych 1211,28 zł miesięcznie zapłacą 1398,84 zł, czyli o 187,56 zł więcej. „Takiej podwyżki jeszcze nie było” – zauważa dziennik. Ukrainki i ich dzieci kosztują coraz więcej. Polak zapłaci za te fanaberie i darmowy byt ukrainek w ten kraju.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.