Już tylko do czwartku 30 czerwca mamy czas, żeby zgłosić piec do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy karę i nie kupimy taniego węgla.

Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (GINB) chce się dowiedzieć, jak i czym Polacy ogrzewają swoje domy. Dlatego ogłosił spis pieców, który rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. Powód jest dość oczywisty, bo…

– Jak teraz zapytamy jakąś gminę, ile mają kopciuchów, z jakim problemem mają do czynienia, to nie mają pojęcia. W związku z tym ta ewidencja, do której gminy będą miały dostęp, pozwoli im zewidencjonować problem – powiedział TVN24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Muszą ją złożyć… – …właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których zainstalowane jest źródło ciepła lub spalania paliw – mówiła w rozmowie z TVN24 Dorota Cabańska,  p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego, tuż po starcie programu. – Jeżeli w takim budynku wielolokalowym czy kamienicy posiadamy indywidualne źródło ciepła, to wtedy oprócz zarządcy, który informuje o wspólnym źródle ciepła, musimy dodatkowo złożyć deklaracje o naszym indywidualnym

Tak powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – bo tak oficjalnie nazywa się raport GINB.

Jak informuje nadzór budowlany, w ostatnich tygodniach Polacy masowo zaczęli zgłaszać swoje piece do Centralnej Ewidencji Emisyjności (spis ruszył 1 lipca 2021 r.). Żeby zdążyć przed upływem obowiązującego terminu – 30 czerwca.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Polacy najczęściej korzystają z kotłów na paliwo stałe (2,5 mln). Na drugimi miejscu są kotły i bojlery gazowe (1.6 mln). Przypomnijmy, że w najbliższych latach Unia Europejska chce zakazać ich używania.

A co grozi osobom, które nie zgłoszą gminie, czym ogrzewają swoje domy? Grzywna do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł. i – uwaga! – nie kupią taniego, bo dotowanego przez państwo węgla. Taki obowiązek został zapisany w projekcie ustawy regulującej zasady korzystania z takiej możliwości. Tymczasem węglem jest ogrzewanych 2 mln domów.

Obecnie na rynku węgiel kosztuje 25-3 tys. zł. Węgiel dotowany przez państwo ma kosztować ok 1 tys. zł.

Jak zgłosić swój piec?

Deklarację można złożyć online. W tym przypadku potrzebny jest profil zaufany. Ale można też wypełnić wersję papierową, którą dysponują urzędy miast i gmin. I jest to najpopularniejsza forma składania deklaracji.

Jeżeli piec ruszył przed 1 lipca 2021 roku, deklaracje należy złożyć do – przypomnijmy raz jeszcze – 30 czerwca tego roku. Właściciele nowszych urządzeń na złożenie deklaracji mają 14 dni od uruchomienia pieca.

Mimo że termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca, to samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie ich do Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków. Dlatego ile deklaracji ostatecznie zostało złożonych, dowiemy się  dopiero pod koniec roku.

News4Media/fot. iStock

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.