Kolejny Rajd na Raty odbędzie się w niedzielę 6 czerwca. Wyjazd pociągiem o godz. 7.35 do stacji Wałbrzych Szczawienko.

Trasa długości 12 km prowadzi przez fragment Pogórza Wałbrzyskiego w środkowej części Książańskiego Parku Krajobrazowego. Od stacji Wałbrzych Szczawienko główną drogą dochodzimy do Palmiarni. Na teren ogrodu wchodzimy kamienną bramą z piękną, kutą kratą nawiązującą do bram parkowych w Książu. Palmiarnia Lubiechowska (wstęp 15 zł) o powierzchni ok. 1900 m kw. jest jedną z najstarszych w Polsce. Wybudowano ją w latach 1911-14 z polecenia księcia Henryka XV von Pless. Wokół znajdował się ogród w stylu japońskim i rosarium, w którym uprawiano m.in. róże o śnieżnobiałych płatkach nazwane Daisy – na cześć żony księcia. Centralna część palmiarni ma 15 m wysokości, ściany pokryte są tufem wulkanicznym pochodzącym z wulkanu Etna, wewnątrz, pośród roślin, ukryte są ławki, altanki i groty. Obecnie rośnie tu około 200 gatunków roślin egzotycznych (m.in. dracena, opuncja, krzewy kawowca, cytryny i mandarynki). Po zwiedzeniu Palmiarni szlakiem zielonym idziemy do Wąwozu Książ, gdzie na skalistym cyplu nad lewym brzegiem rzeki Pełcznicy wznoszą się ruiny romantycznego zamku Stary Książ, wybudowanego pod koniec XVIII w. na miejscu średniowiecznego założenia. Wędrując wąwozem, dochodzimy do Pełcznicy, tu oglądamy ruiny kościoła św. Anny z XIV wieku, W końcowej części wycieczki zwiedzamy najważniejsze zabytki Świebodzic i o godz. 17.06 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht (tel. 500279011). W czasie wycieczek obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Fot. Polska-org.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.