Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 9 października 2022 r. na wycieczkę nr 35 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Zbiórka uczestników na dworcu PKS przy galerii handlowej „Nowy Rynek” w Jeleniej Górze o godz. 8.00. Trasa długości 18 km przebiega w południowej części Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Przejściem podziemnym wychodzimy na ulicę Obrońców Pokoju i malowniczym przełomowym odcinkiem doliny Bobru o nazwie Borowy Jar przez „Koniec Świata” idziemy do schroniska PTTK Perła Zachodu. Pięknie położony na wysokim, urwistym brzegu drewniano-murowany budynek schroniska wybudowano w 1927 r. po przegrodzeniu Bobru zaporą tworzącą Jezioro Modre. Wzdłuż Jeziora dochodzimy do Siedlęcina, następnie szlakiem żółtym nad Bobrem docieramy do kolejnej zapory we Wrzeszczynie. Kamienna tama na Bobrze o wysokości blisko 20 m wybudowana w 1927 r. utworzyła jezioro zaporowe o powierzchni 40 ha, najmłodsze z całego zespołu zbiorników na Bobrze. Obok zapory znajduje się elektrownia wodna (moc 5 MW), pierwsza na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, w której zainstalowano turbiny systemu Kaplana. Po przejściu przez zaporę drugim brzegiem jeziora i rzeki wracamy do Siedlęcina. Zwiedzamy tu wysokiej klasy zabytek – Wieżę Książęcą z unikatowymi polichromiami z początku XIV wieku (wstęp 6 zł). Po zwiedzaniu odpoczywamy przy ognisku i o godz. 16.12 odjeżdżamy autobusem MZK nr 5 do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Elżbieta Marut z Płóczek Dolnych (tel. 785611944).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.