Powiedzieć o tej ofercie nietuzinkowa, to nic nie powiedzieć. Na niemieckim e-bayu pojawiła się propozycja sprzedaży bajkowego zamku Rajsko w Zapuście. Cena, bagatela – 1,85 mln euro.

Niedburg, uroczy zamek (dwór) (NEIDBURG die reizvolle Burg (Herrenhaus) opisali sprzedawcy swoją ofertę i opatrzyli dopiskiem gunstig (tanio). Pewnie większość naszych czytelników mieć będzie inne zdanie.

Czego możemy dowiedzieć się z ogłoszenia (ofertę znalazł portal eluban). Nabywca stanie się właścicielem działki o powierzchni 2500 m2 i posadowionego na niej zamku o powierzchni całkowitej 600 m2. Powierzchnia użytkowa to 500 m2 z tarasem o powierzchni 100 m2.

Właściciele informują, że zamek został przebudowany w latach 2010-2014 i po tym remoncie przystosowany jest do przyjmowania gości. Na część hotelową składa się 5 apartamentów (do 16 osób) z łazienkami, hol klubowy (z kominkiem) z multimediami i biblioteką, przedpokój z szatnią i narciarnią, salon z tarasem i patio, kuchnia z jadalnią, piwnica na wino z salą degustacyjną (nastrój podkreśla widoczna widoczna w pomieszczeniu goła skała – fundament zamku. Jest tez bogata strefa spa.

Opis oferty całkowicie oddaje jej charakter. Budynek położony jest na stumetrowym stromym klifie nad Kwisą, przepływającą przez malowniczy przesmyk między jeziorami Leśniańskim i Złotnickim. 30-metrowa wieża zapewnia spektakularny widok. Obiekt położony jest w środku obszaru leśnego z utwardzoną drogą dojazdową, co zapewnia gościom prywatność i spokój.

Zbudowany na gruzach XII-wiecznej twierdzy zamek kilkakrotnie palił się, był niszczony i odbudowywany. Dziś zamek zachwyca eklektyczną gotycką architekturą z elementami toskańskimi i lokalnym stylem lokalnej architektury łużyckiej.

Całość dopełniają pomieszczenia gospodarcze, takie jak nowoczesna kotłownia z ogrzewaniem hybrydowym (gaz/energia słoneczna), pralnia, przechowalnia nart oraz wiele różnych „tajnych” pomieszczeń. Na zewnątrz znajduje się budynek uzdrowiskowy z wielofunkcyjną sauną, jacuzzi, tarasem słonecznym. Całość dopełnia portiernia z główną bramą wjazdową.

Sprzedawcy zapewniają, że wystrój wnętrz jest eklektyczny i arystokratyczny – łączy surowy nowoczesny design z naturalnymi materiałami – stalą nierdzewną i litym dębem – ze starymi okazami kolekcjonerskimi, które zostały pieczołowicie odrestaurowane w najlepszych polskich pracowniach konserwatorskich. Prawdziwe tkaniny obiciowe z XIX wieku, kolekcje starych książek, artefaktów, obrazów i grafik na ścianach zapewniają jeszcze większy komfort i relaks. Dzięki zachowanym elementom historycznym budynek jest wyjątkowy, trudno go porównać z jakimkolwiek innym budynkiem w okolicy.

Menadżer obiektu Bogusław Rudek studzi emocje,

– Nie ma się czym podniecać, to naprawdę żadna wielka oferta. Znam transakcje z Konstancina i innych podwarszawskich miejscowości, gdzie ceny nieruchomości stanowiły wielokrotność tej kwoty – mówi.

Oferta sprzedaży nie jest też nowością, bo zamek jest wystawiany od ponad dwóch lat. Tyle, że wcześniej przez mniej masowe kanały.

– Na samym początku ofertę przedstawiał jeden z najważniejszych domów aukcyjnych na świecie, londyński Shotheby`s. To był jednak przede wszystkim zabieg marketingowy, który miał przyciągnąć wyjątkowych gości – opowiada pan Bogusław.

I zapewnia, że się sprawdził. A angielski muzyk Ed Sheran, którego obecność w zamku Rajsko zelektryzowała fanów (i media) to to bodaj jedyny taki gość, który nie uchronił swojego incognito.

– Gościły u nas naprawdę gorące nazwiska. Ale przyjeżdżają do nas właśnie dlatego, żeby móc wypoczywać w spokoju,dlatego na pewno nie usłyszy pan ode mnie, kogo gościliśmy.

O właśnie umieszczonej ofercie Bogusław Rudyk nie chce za wiele mówić. Właściciele obiektu unikają komentarzy w tej sprawie. Zdradził jednak, że zainteresowanie jest, choć nie musi się to przełożyć na szybą transakcję. Takie nieruchomości mają po prostu swoją specyfikę. Właściciele wcale nie muszą się spieszyć ze sprzedażą, bo to ich kaprys, a nie konieczność. Nie szukają nabywców, dla których zamek będzie lokatą kapitału albo transakcją inwestycyjną. Chodzi im o kogoś, dla kogo będzie to realizacja marzeń. I choć może jeszcze sporo czasu upłynąć, Rajsko na pewno znajdzie swojego właściciela.

Fot. oferta na ebay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.