Eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Zmotoryzowani mieszkańcy Jeleniej Góry deklarują średni przebieg swoich aut na poziomie niemal 192 tys. km. Jeżeli porównać Jelenią Górę z pozostałymi miastami z województwa dolnośląskiego uwzględnionymi w rankingu, to nie jest to najgorszy wynik. Jedynie Wrocław i Lubin (ze średnimi przebiegami odpowiednio 170 tys. km i 191 tys. km) zajmują wyższe pozycje. Niżej w tabeli uplasowały się: Głogów (65. miejsce), Legnica (74. miejsce), Świdnica (76. miejsce) i Wałbrzych (78. miejsce).

 

W III kwartale bieżącego roku zmotoryzowani mieszkańcy Jeleniej Góry płacili za OC średnio 720 zł. Więcej na ten cel wydawali kierowcy jedynie z trzech miast województwa dolnośląskiego – Legnicy (730 zł), Lubina (755 zł) i Wrocławia (923 zł). Jeżeli spojrzeć na średnią krajową i wojewódzką, to właściciele aut z Jeleniej Góry płacili od nich odpowiednio o 42 zł więcej i o 24 zł mniej.

Ustalając wysokość składki OC, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników. Liczy się nie tylko historia ubezpieczenia kierowcy i dane dotyczące jego pojazdu, ale również trasa, po której porusza się on na co dzień. Sieć i rodzaj dróg, liczba ich użytkowników czy statystyki wypadkowe dla danego regionu przekładają się na ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadku. W efekcie mieszkaniec Wrocławia płaci za polisę średnio 923 zł, a mieszkaniec Jeleniej Góry 720 zł – wyjaśnia jeden z twórców raportu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.