Jeleniogórzanie dobrze znają personel nowej kawiarni. To ci sami młodzi ludzie z niepełnosprawnościami, którzy już kiedyś prowadzili na placu Ratuszowym kawiarenkę. Gdy została zamknięta (z przyczyn niezależnych od nich), nie poddali się. Otworzyli nowy lokal. Serwują tu lody, ciastka i kawę. Ale najważniejsze, że uczą się samodzielności i obowiązkowości a klientów uczulają na potrzeby osób niepełnosprawnych.

W kawiarni „Empatia” pracuje dwanaście osób. -Głównie są to osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a niektórzy z fizyczną – mówi Lucyna Musiał-Jabłońska, pełnomocnik prezydenta Jeleniej Góry do spraw osób niepełnosprawnych, mama Olka, który jest jednym z pracowników kawiarni. Olek wraz z koleżankami i kolegami dwa lata temu przekonał się, że potrafią ( z niewielką pomocą innych) prowadzić kawiarnię. Praca dała im radość i samodzielność. Otworzyli się na innych ludzi, wyszli z domów, poczuli się dowartościowani. Dlatego tak bardzo zależało im, by się nie zniechęcić i spróbować po raz kolejny. – A ponieważ osobom z niepełnosprawnością jest bardzo trudno znaleźć pracę w Jeleniej Górze, postanowiliśmy sami stworzyć miejsca pracy – mówi pani Lucyna.

Na uroczyste otwarcie „Empatii” przybyli znajomi, rodzina i przyjaciele załogi. Były gratulacje i słowa wsparcia od przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry oraz prezydenta miasta, który objął patronatem kawiarnię.

-To spełnienie naszych marzeń – mówił Olek Musiał. -Oferujemy ciasta, lody, kawy, herbaty. To moja pierwsza praca i bardzo mi na niej zależy – podkreślała Justyna Czuchraj, jedna z pracownic „Empatii”.

-To jest ogromnie ważne, że osoby z niepełnosprawnościami mogą normalnie pracować i nawiązywać relacje społeczne. To dla nich ogromna zmiana w życiu -podkreślała Lucyna Musiał.

Kawiarnia serwuje pyszne lody rzemieślnicze, desery, ciastka, kawę, herbatę i inne napoje. Serdeczną atmosferę poczujecie od wejścia. Dla młodych jeleniogórzan, którzy tu pracują, będziecie wyjątkowymi gośćmi.

4 komentarze

  1. Drodzy dziennikarze, nie mówimy osoba niepełnosprawna, tylko osoba z niepełnosprawnością.. wypada aktualizować wiedzę

  2. Nawet 2 tys. zł będę musieli zapłacić przedsiębiorcy na składki do ZUS. To rekord. Przedsiębiorcy mocno dostaną po kieszeni. Czeka ich największa w historii podwyżka składek na ZUS. Coraz droższe w utrzymaniu są te nasze ukrainki i ich bachory.

  3. Wszystko fajnie ale ktoś mógłby podać adres? Czytam artykuł i nie mam pojęcia gdzie jest obiekt o którym jest mowa. To nie tak ciężko podać ulicę, adres, współrzędne GPS. Cokolwiek.

  4. Quality posts is the main to attract the viewers to go to see the
    web page, that’s what this website is providing.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.