Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła audyt w kancelarii premiera. Nie wszystko jest tak, jak powinno. Zarzuty dotyczą m.in. dotacji dla o. Rydzyka.

W opinii NIK niezgodne z przepisami było m.in. wydanie 3 mln zł na około 100 postumentów z nazwiskami Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów. Znajdują się one w parku Pamięci Narodowej w Toruniu. Choć budowę sfinansowała Kancelaria Premiera Rady Ministrów (KPRM), pomysłodawcą inwestycji był o. Tadeusz Rydzyk i jego Fundacja Lux Veritatis. W raporcie wskazano, że wcześniej z publicznego budżetu przeznaczono już 8 mln zł na budowę tego parku.

„Nie można zatem mówić o konieczności podjęcia pilnej, mającej na celu uniknięcie poważnych strat, interwencji przez prezesa Rady Ministrów” – czytamy w raporcie NIK cytowanym przez „Rzeczpospolitą”.

Reklamowanie Polskiego Ładu niezgodne z prawem

Kolejną wykazaną nieprawidłowością było wydanie ponad 2 mln zł na kampanię społeczną związaną z Polskim Ładem. Odpowiadać ma za to dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu, który zdecydował o wykupieniu czasu antenowego i przestrzeni reklamowych: według informacji zawartych w raporcie przekroczył zakres upoważnienia do zaciągania zobowiązań.

CIR wyjaśnił „Rzeczpospolitej”, że wydatki te były zgodne z planem finansowym KPRM. Kolegium NIK odrzuciło zastrzeżenia kancelrii co do tego zarzutu.

Kampania wizerunkowa bez podstaw

Kontrolerzy NIK wzięli pod lupę również zakup maseczek ochronnych dla KPRM, na które przeznaczono 65 tys. zł.

108,7 tys. zł poszło na doradztwo wizerunkowe dla kierownictwa kancelarii. W obydwu przypadkach kontrola wykazała, że działania te były niezgodne z procedurami, ponieważ nie poprzedzono ich badaniem rynku.

CIR odpowiada dziennikowi, że „Stanowisko NIK jest tak enigmatyczne, że nie daje możliwości ustalenia, w jaki sposób rozeznanie rynku byłoby możliwe do zrealizowania w zakresie faktycznym i jak należy właściwie postępować”.

W ocenie NIK, KPRM nie zadbała również m.in. o terminowe zamykanie ksiąg rachunkowych oraz rzetelne opisywanie dowodów księgowych.

News4Media/fot. gov.pl

1 Komentarz

  1. Żydzi nas wykończą. Doją nas jak zdychającą krowę. Do tego wcisnęli swojego boga …

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.