Nieznani sprawcy zdewastowali na lubańskim cmentarzu kwaterę poległych w Bitwie o Lubań żołnierzy Armii Czerwonej. Zniszczono nagrobki i obelisk.

Porozbijane zostały płyty na 27 pomnikach. Rozbito tablicę upamiętniającego obelisku z napisem „Sława bohaterom, którzy zginęli w walkach o wolność i niezawisłość naszej Ojczyzny” i wymazano go. Dewastacji dokonano w pierwszych dniach agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, więc miała to być zapewne forma sprzeciwu. Najgorsza z możliwych, bo na pewno cywilizacyjną wartością, w obronie której giną dziś Ukraińcy nie jest bezczeszczenie zmarłych. Brak elementarnego szacunku  dla żyjących i zmarłych nieprzyjaciół ta raczej pasuje do Putina. Wielce też prawdopodobne, że zdewastowane nagrobki upamiętniały też żołnierzy ukraińskich, których w szeregach oddziałów radzieckich było bardzo dużo (dowódca prowadzącej bitwę 3. Gwardyjskiej Armii Pancernej urodził się na Ukrainie).  

Policja informuje, że szuka sprawców dewastacji. Na cmentarzu policyjni technicy zabezpieczyli ślady, przeglądane są zapisy monitoringu.   

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.