Chciałoby się napisać: jak co roku Prezydent Jeleniej Góry zaprosił przedstawicieli wielu środowisk na noworoczny toast. Ale w tym miejscu trzeba się zatrzymać. Po pierwsze: nie jak co roku, ponieważ dwanaście miesięcy temu do takowego zwyczajowego spotkania, ze względów pandemicznych nie doszło. No i toastu też nie było, również z powodu obostrzeń covidowych.

12 stycznia w Teatrze im. C. K. Norwida, w obecności wielu gości, Jerzy Łużniak miał możliwość podsumowanie dokonań samorządu, ale też nakreślić, jakie są plany na najbliższe na najbliższych 12 miesięcy. I trzeba powiedzieć, było to bardzo solidne i precyzyjnie przygotowane wystąpienie. Prezydent dokładnie wymienił wszystkie osiągnięcia jego administracji, doceniając nie tylko tak sztandarowe inwestycje jak rewitalizacja Alei Wojska Polskiego, ale i te mniejsze jak na przykład remont peryferyjnych ulic, inwestycje w ekologiczne oświetlenie ulic czy postawienie kolejnych stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Jego wizja rozwoju miasta na najbliższy okres też była bardzo skrupulatna – począwszy na chyba najważniejszej inwestycji, zakupu 20 ekologicznych autobusów, budowy całorocznego lodowiska czy dokończenia remontu zabobrzańskiego „Zameczku”, po pomniejsze, ale również istotne dla wszystkich jeleniogórzan inicjatywy i przedsięwzięcia.

W podsumowaniu nie zabrakło miejsca na przestawnie dokonań w innych dziedzinach jak kultura, sport czy promocja miasta.

Spotkanie było także okazją dla wręczenia nagród Prezydenta Miasta Jeleniej Góry w dwóch kategoriach: Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Roku. Gospodarz miasta wręczył statuetki za rok 2020 oraz 2021.

Nagrody za rok 2020

Przychodnia Zabobrze Sp. z o.o.

Przychodnia Centrum Medyczne Zabobrze nieprzerwanie działa od 1999 roku, obejmując profesjonalną opieką medyczną swoich Pacjentów w szerokim zakresie świadczonych usług. W ramach grupy Centrum Medyczne Zabobrze działa przychodnia POZ, w której doświadczeni lekarze rodzinni, interniści, pediatrzy i neonatolodzy wspierani przez zespół wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych świadczą usługi medyczne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Równolegle, do dyspozycji pacjentów w 24 poradniach Centrum Medycznego Zabobrze jest ponad 60 lekarzy specjalistów.

Nagrodę odebrała Magdalena Makiela Wychota, Prezes Zarządu spółki oraz wspólnicy spółki Pan Krzysztof Wychota, Pani Joanna Żelaśkiewicz, Pan Paweł Adamczyk oraz Pan Jacek Jędruszek.

Germania Mint Sp. z. o.o

Germania Mint (dawniej Kurowski Group) to jeleniogórska rodzinna firma, mająca swoje początki w latach 80. Najstarszą częścią firmy jest sklep numizmatyczny stale funkcjonujący na Placu Ratuszowym. Mniej widocznymi w miejskiej przestrzeni, ale stanowiącymi znacznie większą skalę działalności firmy są obszary produkcji opakowań numizmatycznych, uszlachetniania monet, emisji monet kolekcjonerskich oraz produkcji sztabek inwestycyjnych. Klientami firmy są mennice i banki centralne z całego świata, a także kilkaset międzynarodowych firm numizmatycznych. 

Aby zgodnie ze swoją misją kreować przełomowe produkty numizmatyczne oraz inwestycyjne Germania Mint zatrudnia 200 osób, a monety i sztabki z Jeleniej Góry elektryzują świat kolekcjonerów na całym świecie.

Germania Mint wspiera także aktywność fizyczną Jeleniogórzan prowadząc klub pływacki Just Swim Jelenia Góra.

Firma otrzymała nagrodę za dynamiczny rozwój firmy, światową rozpoznawalność marki wśród kolekcjonerów i promocję Jeleniej Góry.

Nagrodę odebrał Szymon Kurowski – Prezes Firmy Germania Mint sp. z o.o

LOVE KROVE

LOVE KROVE, to rodzinna firma Państwa Anety i Wojciecha Bulcewiczów , która zajmuje się rzemieślniczą produkcją lodów naturalnych oraz ciast, tortów i słodkich stołów. W ciągu niecałych 4 lat działalności otworzyła 9 lodziarni, na terenie województwa dolnośląskiego, w tym dwie całoroczne kawiarnie w rynku Jeleniej Góry oraz Karpaczu,
a także dostarcza lody  do wielu restauracji i hoteli. Firma zapowiada, że wkrótce nastąpi otwarcie nowoczesnej, większej i bardziej wydajnej pracowni lodów naturalnych, która umożliwi dalszy rozwój. W Love Krove na stałe zatrudnionych jest 15 osób, a w sezonie letnim liczba ta zwiększa się do ponad 40.

Firma otrzymała nagrodę za rozpoznawalność marki i promocję Jeleniej Góry dzięki wyrobom docenianym przez rzesze jeleniogórzan i turystów odwiedzających nasze Miasto.

Nagrodę odebrali właściciele firmy Państwo Aneta i Wojciech Bulkiewicz.

Organizacja Pozarządowa 2020

Miejski Klub Sportowy Karkonosze Jelenia Góra

Klub założony w listopadzie 1953 roku, zatem już za rok obchodzić będzie jubileusz 70-lecia istnienia. Klub Karkonosze zrzesza blisko 400 piłkarzy a od trzech lat ponad 100 piłkarek ręcznych. W sumie w obu sekcjach klub ma 20 zespołów. Przez dwa ostatnie sezony piłkarskie Karkonosze walczyły o awans do III ligi centralnej. W przedwcześnie zakończonym sezonie 2019/2020 zabrakło niewiele do meczu barażowego. Rok później jeleniogórzanie wygrali rozgrywki IV ligi a dzięki barażowi w dwumeczu z Lechią Dzierżoniów świętowali awans do upragnionej III Ligi. Dobrze wiodło się też piłkarkom ręcznym. Karkonoszki wygrały swoją grupę I ligi i w rozgrywkach barażowych wywalczyły tytuł mistrzyń I ligi. Sukces zanotowali także juniorzy starsi, którzy w 2020 roku wywalczyli historyczny awans do ligi makroregionalnej czyli centralnej podejmując skuteczną rywalizację z takimi drużynami jak Ruch Chorzów czy Raków Częstochowa.

Nagrodę odebrali Prezes Klubu Tomasz Kowalczyk i Wiceprezes Jacek Kołodziejczyk

Nagrody za rok 2021

MEINERT sp. z o.o. – Komponenty ARCUS

Od ponad 70 lat firma produkuje wysokiej jakości produkty z zakresu montażu przewodów, lamp kontrolnych i sygnalizacyjnych przy użyciu najnowocześniejszych maszyn i technologii. Wysoko wykwalifikowani pracownicy oraz sprawdzone i certyfikowane metody produkcji gwarantują najwyższy poziom jakości.

Odkąd Polska stała się członkiem UE w 2004 roku, firma produkuje produkty również w Jeleniej Górze, zatrudniając ponad 200 pracowników.

Produkowane przez spółkę wiązki kablowe, zespoły, lampki sygnalizacyjne znajdują zastosowanie w sprzęcie AGD (np. kuchenki, odkurzacze, elektronarzędzia), siłownikach, termostatach, szafach sterowniczych oraz w inżynierii mechanicznej. Dzięki bogatemu doświadczeniu w okablowaniu szerokiej gamy produktów firma stale poszerza portfolio usług.

We wrześniu 2021 roku firma Meinert rozpoczęła produkcję w nowej lokalizacji przy ul. Spółdzielczej 75. Powstały nowe miejsca pracy. Początkowo firma planuje zatrudnić do 100 osób. Na powierzchni ok 4. 800 m kwadratowych odbędzie się produkcja wiązek kablowych do sprzętu AGD, szaf rozdzielczych oraz inżynierii mechanicznej. Firma stosuje zaawansowane technologie przy pomocy nowoczesnego parku maszynowego.

Firma otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Jeleniej Góry – „Firma Roku 2021” za konsekwentny i dynamiczny rozwój oddziału firmy w Jeleniej Górze, który w ciągu ponad 15 lat działalności spółki stał się jednym z największych lokalnych pracodawców.

Nagrodę odebrała Elżbieta Korona – dyrektor zarządzający firmy Meinert sp. z o.o. z mężem Panem Grzegorzem Korona

ALKEMIE GROUP

Nagroda przyznana Alkemie Group Bodnar spółka jawna to wyróżnienie za lata prężnego rozwoju i przywiązania marki do tradycji i wartości regionu.

Cztery marki kosmetyczne, które znajdują się w portfolio Alkemie Group, to przyczynek ciągłego rozwoju firmy – ten zaś skutkuje m.in. powstawaniem nowych miejsc pracy w Jeleniej Górze, współpracą z gwiazdami takimi jak Anna Lewandowska, obecnością marek w ogólnopolskich sieciach drogerii, takich jak Sephora, Superpharm, Kontigo czy Baltona, czy sklepami w Dubaju i Hong Kongu.

Kosmetyki, które tworzy Alkemie Group, zdobywały liczne nagrody w kraju i na świecie, w tym Kosmetyk Wszech Czasów, Kosmetyk Roku 2019, Best Beauty Buys, Glammies Produkt Roku 2020, Prix de Beaute 2018 i Love Cosmetics Awards 2021.

Alkemie Group kontynuuje tradycje Jeleniej Góry – miasta, które przez wieki słynęło z laborantów karkonoskich, rozwoju medycyny i nauki. Oprócz dbałości o naturalność składu i ekologiczność procesu produkcji i opakowań, aktywnie wspiera też działalność lokalnych instytucji przyrodniczych, takich jak Karkonoski Park Narodowy, ale też kolejny już raz wspiera ona bowiem Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przekazała też darowizny na rzecz ratowników medycznych i szpitali.

Firma otrzymała nagrodę za stworzenie marki o ogólnopolskiej renomie i rozpoznawalności, innowacyjność i dynamiczny rozwój firmy.

Nagrodę odebrała Justyna Żukowska-Bodnar – założycielka i dyrektor działu badań i rozwoju Alkemie Group

KSJ DEVELOPMENT SP. Z O.O.” spółka komandytowa

Spółka KSJ DEVELOPMENT istnieje od 11 lat. Założycielami firmy są Pan Dariusz Jura oraz Pan Jerzy Kokorudz. Spółka zrealizowała szereg inwestycji mieszkaniowych m.in. przy ul. Sobieskiego, ul. Kraszewskiego, Osiedlu Rakownica, Osiedlu Piastowskim przy ul. Sobieszowskiej. Wybudowała i oddała do użytkowania około 500 mieszkań.
Wykorzystując swoje duże doświadczenie w budownictwie mieszkaniowym planuje w najbliższym czasie realizację kolejnych inwestycji deweloperskich.

Firma otrzymała nagrodę za profesjonalizm w realizacji inwestycji przyczyniających się do dynamicznego zwiększania zasobu mieszkaniowego Jeleniej Góry, a co za tym idzie rozwoju gospodarczego miasta.

Nagrodę odebrał Paweł Nalepa – Wiceprezes spółki

Organizacja Roku 2021

Fundacja Nasza Fundacja

Fundacja „Nasza Fundacja” jako organizacja pozarządowa zarejestrowana została w 2006 roku, jednakże czynnie rozpoczęła swoją działalność w 2018 r., którą z roku na rok rozszerza. Skupia wkoło siebie ludzi aktywnych, z pasją, otwartych na potrzeby osób niepełnosprawnych, zwłaszcza zmagającymi się z problemami psychicznym.

Fundacja prowadzi w Jeleniej Górze Środowiskowy Dom Samopomocy, którego uczestnikami są mieszkańcy Miasta – Dom, który stał się dla nich miejscem wsparcia, rodzinnej atmosfery, rehabilitacji i integracji ze środowiskiem.W ramach działalności Domu poza indywidualną pomocą specjalistów kierowaną do uczestników, rozwijane są umiejętności, pasje, zaspokajana jest ciekawość świata poprzez wyjścia kulturalne, wycieczki czy spotkania z interesującymi ludźmi.

Dla osób z epizodem choroby psychicznej, które oczekują na miejsce w Środowiskowym Domu lub z różnych powodów już w nim nie uczestniczą, powstał Klub Samopomocy „PASuje”. Klub, który jest miejscem spotkań, wsparcia oraz skarbnicą informacji na tematy nurtujące uczestników oraz osób z ich bliskiego otoczenia.

Od roku 2020 Fundacja realizuje z powodzeniem zadanie publiczne p.n. „Opieka wytchnieniowa” oraz „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

Nasza Fundacja chętnie współpracuje z innymi organizacjami, szuka nowych rozwiązań. Pełna jest pomysłów i planów na przyszłość nastawionych na ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym.

Nagrodę odebrali: Sylwia Myślicka – fundator fundacji, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, Tomasz Możdżeń – sekretarz zarządu fundacji, terapeuta oraz Rafał Biesiada – zastępca prezesa zarządu fundacji, terapeuta.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.