W forum wzięło udział blisko 200 uczestników, a wśród nich urzędnicy Saksońskiego Ministerstwa Nauki, Kultury i Turystyki oraz z Konsulatu Generalnego RFN. Nie zabrakło przedstawicieli organizacji turystycznych, stowarzyszeń, uczelni wyższych i instytucji oraz ekspertów branży turystycznej.

Na spotkaniach, wykładach i panelach dyskusyjnych rozmawiano o aktualnej sytuacji ekonomicznej w branży turystycznej, promocji produktów turystyki kulturowej, marketingu imprez sportowych. Rozważano, jak wyglądać będzie branża po koronawirusie i scenariusze na przyszłość. O społecznych i ekonomicznych skutków kryzysu epidemicznego dla branży turystycznej mówiła prof. dr hab. Magdalena Kachniewska z SGH, o marketingu imprez sportowych D. Maląg, o promocji produktów turystyki kulturowej i dziedzictwa literackiego dr J. Zaprucki.

Podczas II. Forum Turystycznego poruszono ważny temat: znaczenia turystyki dla rozwoju regionu. Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego podkreślił jak ważną rolę pełni turystyka w dynamicznym rozwoju Dolnego Śląska, a także współpraca między regionami na pograniczu. W obecnej sytuacji głównym wątkiem były również skutki pandemii koronawirusa jakie odczuła branża turystyczna. Marszałek Województwa wskazał działania, które podjął samorząd w celu pomocy przedsiębiorcom, m.in. przeznaczając kilkadziesiąt milionów złotych na wsparcie dla turystyki oraz rozpoczynając kampanię promocyjną „Odkryj Dolny Śląsk”.

Dzięki uprzejmości dyrektora dr. Andrzeja Raja z Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dyrektora dr. Przemysława Wiatera z Muzeum Karkonoskiego forum urozmaiciły dwie wystawy: „Przyroda Karkonoszy” wystawa fotografii Karkonoskiego Parku Narodowego oraz „Grafiki Karkonoszy” – Erich Fuchs – Muzeum Karkonoskie.

Dzięki takim spotkaniom, turystyka, która jest motorem napędowym gospodarki naszego regionu będzie się jeszcze dynamiczniej rozwijać. Prezes KARR Hubert Papaj zapewqniał, że Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego już dziś myśli, jak w pełni wykorzystać nową perspektywę finansową, tworząc nowe atrakcje i możliwości turystyczne.

Przy okazji konferencji spotkali się także przedstawiciele polskich i czeskich uzdrowisk z Dolnego Śląska i Kraju Libereckiego. Owocem ma być pogłębiająca się współpraca, zamiast dotychczasowej rywalizacji.

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.